Juhtkiri: Moodsate farmide aeg

Torma moodne suurfarm on kõikvõimalike euromugavustega. Nii inimestele kui ka loomadele. Kui lehmad saavad vabalt ringi jalutada ja süüa, millal tahavad, siis lüpsjad ei pea kolm-neli korda ühe looma juures lüpsi ajal kummardama. Kõikvõimalik ja vajalik info tuleb ekraanile ja vastavalt sellele tegutsetakse. Ootamatut jalahoopi pole oodata, sest lehmad seisavad nii, et nad lüpsjale haiget teha ei saa. Ka sõnnik läheb otse sõnnikurenni.

Haige looma kohta saab lüpsja aegsasti teavet ja tema piim ei lähe teiste tervete loomade piimaga kokku. Ka suunatakse see loom eraldi aedikusse, kus arst ta üle vaatab ning ravi määrab.

Paljuski teeb tüütu käsitsitöö ära arvuti, karja kohta on peaarvutis karjapidamise andmebaas.

<P>Moodsad suurfarmid, kus loomad vabapidamisel, on loomade tervisele soodsamad. Esiteks temperatuuri poolest ja teiseks liikumisvõimaluste tõttu. Esialgu tundub ehk kummaline, et tavalisi lagesid ja aknaid lautades pole, kuid talvel kange külmaga ei pea loomad lumetuisu ja miinuskraadide tõttu kannatama. Siis tõmmatakse seinaavade ette sünteetilisest materjalist kardinad. Esialgu tundub see ehk harjumatuna, kuid teadlased on kindlaks teinud, et temperatuur alates miinus viiest kraadist on lehmadele kõige soodsam ja et sooja ning umbset lauta nad ei armastagi.

Loomapidajatele annab moodne laut päris palju võimalusi kokkuhoiuks. Et torusid on vähem, tähendab see eelkõige energia, pesu- ja desoainete kokkuhoidu. Piima jahutamisel vabanev soojus läheb pesuvee soojendamiseks ja olmeruumide kütmiseks. Ka lehmade ravimisele kulub vähem raha.

Rõõmustav on seegi, et lisaks Tormale hakkab moodsaid lautasid tulema ka mujale Jõgevamaale.

blog comments powered by Disqus