Juhtkiri: Milleks meile mõisate külastusmäng?

Vanade mõisate külastamine on tänavu võimalik juba viiendat suve. Milleks meile see külastusmäng? Eks ikka selleks, et mõista üht osa meie kultuurist, mille tõid siia baltisakslased.

Mõisate külastusmängu idee võeti lõunanaabritelt lätlastelt, kus vastavasse assotsiatsiooni kuulub 75 lossi, paleed ja mõisat. Vanu mõisahooneid hooldavad mõisakoolide direktorid ja õpetajad, lossides tegutsevate muuseumide juhid, mõisaomanikest ärimehed ja ajalooliste mälestusmärkide eest vastutavad omavalitsustöötajad. Igal aastal väljastab assotsiatsioon bukleti, milles on kaart ja mõisate lühitutvustus, ning meelitab inimesi arhitektuurimälestisi külastama.

Lätist jõudis mõisamäng esmalt Viljandimaale. Eestis on mõisamängu korraldatud viis aastat.  Puurmani Keskkool on mõisamängus osalenud alates 2005. aastast, Luua Metsakool osaleb tänavu esimest korda.

Puurmani kogemused mõisamängus näitavad, et ka õpilased saavad suurepäraselt hakkama. Asub ju Puurmani lossis kool. Kaasalöömisvõimalus paneb õpilasi ka ümbruskonna ajaloo vastu huvi tundma. Vähetähtis pole vastav riietus. Ja siis veel koogiretseptid, mis põnevad ja tublisti erinevad sellest, mida iga päev poest osta saab. Mänguga seotult omandatakse teadmisi märksa kergema vaevaga.  

12. juuni 2008

blog comments powered by Disqus