JUHTKIRI: Miks nad tulevad

Reede hommikul olid Jõgevalt läbi sõitvad rongid täis entusiastlikke koolinoori, kellel ühine siht – Betti Alverile pühendatud XII luulepäevad Tähetund. Tähetund on koos Alo Mattiiseni muusikapäevadega kujunenud n-ö Jõgeva vapiürituseks. Kui muidu võime vinguda, et ega meie maakonda eriti teatagi, siis Betti Alveri luulepäevad ja Alo Mattiiseni muusikapäevad kinnitavad lausa vastupidist.

Betti Alveri luulepäevad on fenomen, mis koolinoored üle Eesti Jõgevale kokku toob. Paljuks ei peeta enne tohutult vaeva näha ja sadu luulekogusid läbi lapata, et leida just see õige, mis sõnumit kõige paremini kannaks. Siis tuleb leida veel õige lavaline vorm ja seejärel tohutult palju aega proovidele kulutada, lihvimaks pisimaidki detaile. Kogemused tulevad nii etendusi ette valmistades, esinedes kui ka teiste tööd jälgides. Ja need on väga huvitavad ja väärtuslikud kogemused.

Tähetunnil on välja kujunenud oma fännklubi, kes alati on valmis etendusi vaatama ja hindama. Laureaadid teeb luulepäevade ?ürii ehk Akadeemia teatavaks täna õhtul. Valida on Akadeemial taas raskem, sest truppe ja etendusi on rohkem kui mullu ja kunagi varem: 38 etendust 37 trupilt.

Aastapreemiate kõrval annab Betti Alveri Fond teatavasti igal aastal välja ka ühe stipendiumi mõnel humanitaaralal edasi õppivale Jõgeva noorele. Selle sai tänavu Jõgeva Gümnaasiumi ja kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane, Tartu Ülikooli kirjanduse ja rahvaluule eriala üliõpilane Kati Kuusemets. Liblikapüüdja lisas stipendiumile omapoolse eripreemia ? lihtsalt Katiks olemise eest ehk äraseletatult selle märkamatu, aga väga suure ja vajaliku vabatahtliku töö eest, mida Kati igal aastal Tähetunni ja Alo Mattiiseni muusikapäevade eel ja ajal ära on teinud.

Võõrustaja, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja esitab, nagu möödunud aastalgi, konkursile kaks lavastust. Ühe aluseks on kadunud Astrid Reinla aastaid tagasi kirjutatud, aga väga kaasaegselt kõlav (kõneleb sellest, kuidas arvuti ehk, nagu Reinla ütleb, raal inimese hulluks võib ajada) ballaad “Ringi kvadratuur”, teine kannab pealkirja “Pilve piiril” ja põhineb Aare Pilve luulel.

Kõikidel huvilistel on võimalik tänagi Betti Alveri päevadest osa saada, sest laureaadid öeldakse ja päevad lõpetatakse alles kell 17.45!

blog comments powered by Disqus