Juhtkiri: Mida teha Põltsamaa lossikompleksiga?

Lossikompleksi arendamine on taas päevakorrale kerkinud, sest tuleval aastal tähistatakse Põltsamaa linna 80. aastapäeva ja aastal 2007 Põltsamaa lossi 735 aasta juubelit.

Augusti algul Põltsamaal lossikompleksi edasise arendamise teemal peetud nõupidamisel tõdeti, et lossivaremete konserveerimiseks on seni raha antud kolmesaja tuhande krooni kaupa, tänavu aga vaid 100 000 krooni. Raha ei jätku, rohkem müüri laguneb, kui nappide vahenditega konserveerida jõutakse.

Muinsuskaitseamet näeb eelkõige vajadust konserveerida varemed, peatamaks nende edasist lagunemist. Järgnevalt on võimalik lossivaremed külastajatele kohandada, näiteks avada torn huvilistele vms. Rokokoolossi täismahus ülesehitamine pole muinsuskaitsjate hinnangul mõeldav

Ettevõtlus-ja arenduskeskuse juhataja Toomas Pajula on välja pakkunud idee loss taastada ja rajada sinna baltisaksa kunstimuuseum. Tänases Vooremaas räägib Pajula oma seisukohad ka lahti.

Muinsuskaitsjad väidavad, et Põltsamaa lossis võiks praegu olemas olevate hoonete baasil baltisaksa kunsti muuseum juba töötada, kuid selleks on vaja põhjalikku muuseumi kontseptsiooni, kogusid, inimesi, raha.

Põltsamaa lossi saatus pole ainult omavalitsuse mure. Samas peaksid põltsamaalased ise mõtlema hakkama, mida üldse lossiga peale hakata. Pole tarvis häbeneda ka oma sõpradelt ja tuttavatelt küsida. Ka nendelt, kes kaugemal. Üheskoos edasi mõeldes võib tulla palju häid ideid.

blog comments powered by Disqus