Juhtkiri: Me kõik jääme kord vanaks

Tervel inimesel ei ole haiglasse asja. Sinna minnakse vaid viimases hädas. Meditsiinist huvituvad küll paljud, kuid kes tahaks patsient olla! Vabatahtlikult kindlasti ainult mängult.

Ometi pole ilmselt olemas niisugust inimest, kes poleks pidanud haiglas käima. Oleme kõik kord haiglas ilmale tulnud, oleme käinud haiglas külastustundidel oma lähedasi vaatamas.

Enamus naisi sünnitab haiglas ja palju inimesi sureb haiglas. Nende kahe äärmuse vahele jäävad kõik ravivõimalused. Haigla on paik, mida me pelgame, kuid milleta ka läbi ei saa, sest kunagi ei tea, millal võime ise abi vajada.

Hooldusosakond ei ole päris tavaline haigla. Otsust tulla hooldekodusse on vastu võtta äärmiselt raske, sest eestlase loomuses on elada omas kodus. Jätta maha armsad, mälestustest tulvil koduseinad, asjad, mis jutustavad pikast elust või veelgi kaugematest aegadest, jätta justkui hüvasti eluga ja tulla hooldekodusse, kus aeg tundub justkui seisma jäävat, on valus. Ometi tuleb nii teha, kui hooldust vajav inimene on jäänud täiesti üksi või mingi haigus on süvenenud sedavõrd, et ilma pideva kõrvalise toeta eluga enam hakkama ei saa.

Hooldetöötajate empaatiavõime peab olema ääretult suur, sest nende töö on psüühiliselt väga raske. Kindlasti pole keegi sellisesse ametisse kergelt saadud raha teenima läinud, kuid hingeliselt ehk saab sellises paigas tõepoolest rikastuda, sest võimalus väetimaid teenida tõstab hooldetöötajate endi hingelist taset kindlasti. Vaimne toetus, mida antakse edasi inimeselt inimesele, tuleb andjale või tema lähedastele kunagi kindlasti ringiga tagasi.

Me kõik jääme kord vanaks ja siis on kõige tähtsam, et mõistus oleks selge. Hingelist toimetulekupiiri pole olemas, elust osa võtta ja teha olulisi otsuseid saab ükskõik kui kõrges vanuses. Siinkohal ühineb Vooremaa Marika Tuusi eilsel Jõgeva haigla hooldusosakonna laienduse avamisel öeldud sõnadega: ?Eakate inimeste nõrgad silmad näevad sageli rohkem kui noorte inimeste terased silmad.? Igal eal on väärtus. Hea, kui see mõistmine ei saabu ühiskonnale tervikuna liiga hilja. 

blog comments powered by Disqus