Juhtkiri: Märka sügisest värvideküllust

Sügis murrab endale tõsiselt teed. Viimased kaunid vananaistesuve ilmadki on asendunud nukra vihma ja jaheda tuulega. Kõikjal, kuhu silm ulatub, näeb vapustavat vaatemängu, mida pakub meile vanameister sügis. Kas olete jõudnud juba seda nautida?

Tänasest Vooremaast saab lugeda Uue-Põltsamaa mõisa parki rajatud kollektsioonaiast, mis elas tänavu läbi otsekui taassünni. Tänu sellele, et suveks palgati kindel hooldaja, pakub aed senisest tunduvalt enam silmailu. Aiaväravasse paigutatud skeem ning paljude puude-põõsaste juurde paigaldatud infotahvlid võimaldavad aga liiginimedest aimu saada ka aeda omapäi jalutama tulnul.

Aia kollektsioonis on 172 eri liiki puid ja põõsaid, aga ka mitmesuguseid püsikuid. Kuna aeda ümbritseb kõrge kaitsev hekk, peavad seal vastu sellistegi haruldaste liikide esindajad, mis mujal Eestis kasvada ei taha. Näiteks kõrget sarapuud võib peale Põltsamaa kollektsioonaia näha vaid veel ühes Eesti paigas.

Lisaks sellele, et looduskaitsealune kollektsioonaed on Põltsamaa väärtuslikem roheala, on see ka lihtsalt mõnus koht, kus argirutust puhata, ringi uudistada ja tõdeda, et puud ja põõsad pole mitte lihtsalt puud ja põõsad, vaid et igal neist on oma nimi, nägu, iseloom ja päritolu.

Aga kaunist loodust saab nautida kõikjal ? Luua arboreetumis, järvede lähedal ja metsas seeni-marju otsides. Loodetavasti ei saja kogu nädalavahetuse vihma, nii et kaelani märjaks saamata on ka võimalik väljas olla.

Kaunist sügist!

blog comments powered by Disqus