Juhtkiri: Majandusolud on muutunud

Audentese nõukogu esimees Heldur Meerits soovitas mullu 2. novembril peetud Põltsamaa arengukonverentsil ettevõtjatel meelde jätta 2006. aasta tulemused.

Ta pakkus, et 2006. aasta mäletamiseks tasuks koguda kõikvõimalikke suveniire, sest võib-olla jääb see aasta meile väga pikaks ajaks vähemalt majanduslikus mõttes kõrghetkeks. Tema hinnangul ei pruugi tulevik nii garanteeritult helge olla.

Tal oli õigus, juba mõni aeg tagasi pidi enamik ettevõtteid tunnistama käibe vähenemist ja kasumi tõsist kahanemist. Novembris ilmnes langustendents drastiliselt. Pisut leevendas olukorda jõulukuu ja aasta lõpp, aga midagi roosilist see ei toonud.

2005-2007 läks hästi siseturule töötanutel. Aga metsatööstus teatavasti on Eesti ekspordi-impordibilansi olulisim tasakaalustaja ehk siis välisturgudele töötav majandusharu. Seal survestus kulupool, aga tulupool on enamasti Euroopaga seotud.

Sellepärast pole koondamised selles sektoris midagi üllatavat. Loodame, et kuna meil on endiselt tööjõupuudus, leiavad ka koondatud kindlasti endale uues töökohas rakendust.

Kui 2008. aastal majanduskasvu langus kergele tõusule pöörab, võib korrektsiooni tervikuna majandusele tervendavaks lugeda. Kui asjad lähevad hullemaks ja pikema aja jooksul, on olukord tunduvalt karmim.

17. jaanuar 2008. a

blog comments powered by Disqus