Juhtkiri: Magab või mitte?

Elistverre loomapargi rajamise idee käisid omal ajal välja kaks Eestis viibinud Saksamaa turismikonsultanti. Mõte tundus esmapilgul pöörane, aga Eesti Metsaseltsi esimehel Kaupo Ilmetil ja toonasel Tabivere vallavanemal Kalev Raudsepal oli julgust sellest kinni hakata ja see teoks teha. Augustis saab loomapark juba kümneaastaseks.

Ehkki loomapark on üks Jõgevamaa ja kogu Lõuna-Eesti külastatavamaid turismiobjekte, pole taevas selle kohal, piltlikult öeldes, kunagi pilvitu olnud. Loomapargi arendamiseks ja ka lihtsalt käigus hoidmiseks on selle eestvedajatel tulnud pidevalt pingutada: taotleda projektiraha, otsida lahkeid koostööpartnereid, kes toitu odavalt müüksid või annetaksid, rajatiste jaoks materjali kohale tooksid jne. Sellest, et piletiraha loomade ülalpidamiseks ning aedikute-hoonete ehitamiseks tehtavaid kulutusi katma hakkaks, ei tasu külastajaterohkusele vaatamata unistadagi. Selleks tuleks pileti hind lakke kruvida. Mis tooks omakorda kaasa selle, et paljud huvilised pargi külastamata jätavad ning Lõuna-Eesti laste looduskasvatusse lünk tekib: paljude jaoks on ju Elistvere just see paik, kus tutvuda meie metsades elavate loomadega, keda vabas looduses tunduvalt raskem kohata.

Natuke kergemalt hingama hakata sai loomapark kaks aastat tagasi, kui riik eraldas Elistvere loomapargile esimest korda raha mitte ainult konkreetseteks investeeringuteks, vaid ka pargi käigus hoidmiseks. Nagu nüüd selgub, ei tähendanud see siiski lõplikku läbimurret riigi suhtumises ühe tubli mittetulundusühingu algatatud ettevõtmisse, vaid loomapargil tuleb end igal aastal uuesti tõestada ning ärevalt oodata, kas riigi rahakott seekord avaneb või ei avane. Võib arvata, et selline võitlemine ja närveldamine väsitavad tegijaid.

Loodame, et riigi rahaabi siiski tuleb ning et loomapargi eestvedajad ühel päeval lõplikult ei väsi. Nii kurb oleks ju, kui ettevõtmine, millesse kätketud nii paljude inimeste ühine positiivne energia, lõpuks ikkagi liiva jookseks. Ning Vooremaalgi poleks enam talvel põhjust esitada põhiküsimust: kas Karoliina tänavu magab või mitte?

blog comments powered by Disqus