Juhtkiri: Maastik suurte arvude taga

Teisipäeval olid Jõgeval neli asjalikku noort inimest rahandusministeeriumist. Maavalitsuse saalis toimunud kohtumisel maakonna ettevõtjate ja huvilistega anti ülevaade sellest, kuidas liigub ja võiks liikuda Euroopa Liidu struktuurifondide raha.

Täpsemalt saab sellest lugeda tänase Vooremaa esiküljeloos. Enamikule ei ütle need suured numbrid ehk kuigivõrd, aga ometi mõjutavad nad meie elu rohkemgi, kui pealt paistab.

Tänavu pani Eesti Euroopa Liidu ühisesse katlasse 1,6 miljardit krooni, kuid välja võttis sealt ligi kuus miljardit. Aastatel 2007-2013 peaksid need summad olema sellised, et meie maksame 1,9 miljardit ja tagasi saame 9,4 miljardit krooni aastas. Sellistes piirides oskab ju igaüks arvutada, kui suur on meie võit.

Suured arvud on omaette maailm, ent alati tuleb vaadata ka seda, milline on maastik nende suurte arvude taga. Rahandusministeeriumi ametnike külaskäigul on nõnda ka teine pool, mis näitab Eesti riiki seekord paremas valguses, kui argipäev pahatihti paista laseb.

Muidugi ei valitud taoliseks ürituseks välja ainult Jõgevamaad, peagi saab selgitusi andmas ja küsimusi kuulamas käidud kõikides maakondades. Ometi on ametnikud hakanud mõistma, et kabinetivaikusest on vaja aeg-ajalt välja tuulduma tulla.

Nende inimeste hulka, kes oma tegemisi paratamatult peavad sättima büroolaua taga paika pandud numbrite järgi, kellele on väga oluline, et näiteks pangalt võetud laen saab igal kuul õigeaegselt tasutud.

Seega tahaks rahandusministeeriumi siin praegu teistele sõsarametkondadele eeskujuks tuua. Silmast silma kohtumistel saavad tegelikud vajadused hoopis paremini selgeks ning hoopis vahvam on töötada, kui tead, kellel sinu tehtud otsusest või sinu poolt paberile pandud numbritereast elu lahedamaks läheb.

Nõnda saab selgeks ka see, et iga maakond Eestis on omaette ainulaadne üksus ning mis ühele kohale sobiv, ei pruugi seda teisele olla. Saab selgemaks seegi, kui erinevad on inimesed, nende soovid ja ellusuhtumised.

Aga just neid asju teades ongi võimalik niivõrd asiseid otsuseid nagu rahade jaotamine teha sedamoodi, et vähemalt suurem osa meist oleks rahul. Sel maastikul suurte arvude taga kõnnib ju inimene.

blog comments powered by Disqus