Juhtkiri: Maajumalanna abiellumine päikesekangelasega

Suvine pööripäev on aastaringi tähtsaim püha. Võime teda kutsuda päevapesaks, suveharjaks, leedoks või jaaniks ? igal juhul on nüüd päike taevalael kõige kõrgemal ja tema võim on kõige kangem.

Pööripäeva paiku on päevad ühepikkused ? päike on pesas. On suured päevad, elurõõmu ja jõukogumise aeg. Leedotuled on rõõmutuled. Paljugi, mis praegu ette võetakse, on seotud sellega, et päikese ja kõige elava jõud on parasjagu väga suur. Nüüd on paras aeg koguda jõudu enesele, oma perele ja kodule. Suured päevad on parim aeg saunavihtade tegemiseks, samuti kosutava heina ja ravimtaimede kogumiseks.

Majapidamisi ja sõidukeid kaunistatakse kaseokstega, samuti on ustel ja katustel levinud tammepärjad. Pööripäev tähistab mütoloogilist kõrgpunkti, särav päikesekangelane kaotab oma võimu, kuid loota saab tagasitulekule ja tsükkel algab otsast. See on maajumalanna abiellumine päikesekangelasega.

Tule tegemine, tulele minek ja seal olek on tähtsamaid asju. Tulele peaksid minema kõik, kel jalg kannab. Esiteks seepärast, et tulel käimine toob suurt tulu ja teiseks seepärast, et tulel käimata jätmine võib kaasa tuua õnnetuse. Tulele peaks minema jalgsi, sest seegi toob tervist. Igaüks peaks tulle viima kasvõi raokese.

Leedoõhtune söömaaeg peetakse tule ääres. Seal võib olla head-paremat, kuid kindlasti peab olema piimast valmistatud roogasid. Esimene osa kõigest toidust ja joogist ? leedokahi ? pannakse urikivile või tulle. Toidujääke ei viida koju ega jäeta vedelema, vaid visatakse tulle või siis maetakse maha.

Leedokaste on imelise väega. Ta annab elujõudu, ravib haigusi ja õnnistab majapidamist. Õieti kogutud, kindlalt suletud pudelis ja hämaras hoitud kaste säilib kasvõi 50 aastat. Kastet võib koguda valge puhta linaga ja väänata välja mingisse nõusse. Muidugi ei või seda teha pesupulbri ja kraaniveega pestud linaga ega ka teiste nähes.

Suured päevad kestavad rahvakalendris 21.- 24. juunini. Sel ajal tööd ei tehta, vaid käiakse omaste kalmudel ja külastatakse sugulasi. See on parim aeg abiellumiseks.

blog comments powered by Disqus