Juhtkiri: Lastega kortermajas elamine pole rõõm

Tänase Vooremaa avalugu räägib sellest, et lastesõbralikus Jõgeva linnas pole piisavalt kaasaegseid laste mänguväljakuid. Vastavad võimalused väikelastele on muidugi olemas lasteaedades, kuid kus saavad võsukesed ronida ja kiikuda või liivakooke küpsetada puhkepäevadel? Rääkimata asjaolust, et riigi seadusandlus soosib viimasel ajal igati just seda, et emme lapsega kauem kodus on ja maimukese lasteaeda ega -sõime saatmisega ei kiirusta.

Vooremaal on rõõm tõdeda, et mitmes Jõgevamaa vallas on olukord paremini lahendatud ning leitud võimalusi uute mänguväljakute rajamiseks. Samas ei tohi unustada seda, et linnas on lastel alati olnud halvem ja ebaturvalisem elada kui maal, kus on põnnide jaoks alati rohkem ruumi jätkunud.

Lastega kortermajades elamine pole ammugi mingi rõõm, eriti kui arvestada sellega, et suure kortermaja asukad ei saa väikelast iialgi ilma järelvalveta õue saata. Last võivad kimbutama hakata pahatahtlikud mängukaaslased või hirmutada lastele mõeldud territooriumil ära väsinud joobes onud. Juhtub sedagi, et mõni psüühikahäirega isik võib lapse lihtsalt ära röövida, nagu juhtus hiljuti Valgas.

Võib-olla oleks tõesti perspektiivikas ühistutel, kus elab palju väikelastega peresid, ise mõelda sobiva mänguväljaku ehitamisele, millele Jõgeva linn on kindlasti nõus õla alla panema. Ootama jäädes, millal omavalitsus üksi kõik vajalikud tööd ära teeb, jõuavad praegused lapsed kindlasti juba suureks kasvada.

Kõige õigem mängumaa on lapsel aga kindlasti oma aias, eelistatult kõrge plangu ja kauni hekiga kurja välismaailma eest kaitstuna. Just nii saab ta saab isepäi tegutseda ja teda ei ohusta ükski võõras. 

blog comments powered by Disqus