Juhtkiri: Kuidas kuumaga kohaneda

Päikest ja palavust on tänavune suvi kinkinud heldelt ning nüüd võime juba lausa rääkida Eestit tabanud kuumalainest. Nagu teatab meteoroloogia ja hüdroloogia instituut, püsib reedest teisipäevani erakordselt kuum ilm. Päevane õhutemperatuur tõuseb 30?34 kraadini.

Puhkajad rõõmustavad, rannad on rahvast täis. Kuid paljude põhjamaa inimeste jaoks on see palavus juba liiast ning võib tervisele hakata. Nii tuleb ka kuumaga kohaneda ja arukalt toimida.

Kuna kuumalained tabavad kõige valusamini südamehaigeid, soovitab kiirabiarst Mare Liiger eakamatel inimestel pidada päikeselistel päevadel peenramaal rabamise asemel lõunamaade kombel siestat, vahendab Postimees Online.

“Loomad on targad ega roni keset kuuma ilma välja, aga inimene, olgu 80- või 60-aastane, ronib ikka kell 11 hommikul peenramaale,” lisas arst. Autojuhtidel soovitab doktor kindlasti end pidevalt mineraalveega jahutada.

Mõned lihtsamad reeglid, kuidas kuumaga kohaneda, võiksid olla järgmised: ära kanna umbseid riideid, pane pähe hele peakate, tee toas aknad või uksed lahti, et õhk liiguks, käi aeg-ajalt vees või du?i all, joo palju vett või mõnd mittealkohoolset jooki.

Kõige palavam tõotab tulla laupäev, pühapäeval on mõni pügal vähem ning mõnes paigas võib sadada äikesevihma, ennustavad ilmatargad. See vihm aga eriti maad ei kasta ning metsades püsib jätkuvalt väga suur tuleoht.

Palavus ja kuivus teevad muret ka metsa- ja põllumeestele ning mitmel pool on ikalduseoht. Ka kasta ei saa, kuna veevõtukohad on paljudes kohtades kuivanud.

Rannavalve juhib omakorda tähelepanu sellele, et inimesed suplema minnes oma võimeid üle ei hindaks, lapsi omapead ei jätaks, väldiksid päikesepõletust ja ülekuumenemist. Eriti tähelepanelik tuleks olla vanematel ja nõrgema tervisega inimestel.

Vooremaa soovitab aga  omalt poolt, et olgem üksteise suhtes tähelepanelikud ja aidakem neid, kel tundub raske olevat. Tegelikult on seda tõeliselt kuuma ilma meil ikkagi nii harva ning pakasepäevadel sai sellest ju unistatud.

blog comments powered by Disqus