JUHTKIRI: Kõik poest, kõik pakitult

Tarbimisajastule iseloomulikult on prügimajandusest ka Eestis saamas aina olulisem igapäevaelu osa. Aina rohkem ostes tekitame me kõik aina rohkem prügi, mis aga omakorda nõuab järjest suuremaid, moodsamaid ja keskkonnasõbralikumaid prügilaid.

Me ei keeda enam moosi ega tee kodus sisse kurke ja seeni, me ostame peaaegu kõike poest ja võimalikult valmis kujul. Kõik see, mida ostame, pole aga enam keeratud paberisse, vaid on hoolikalt pakitud sellistesse pakenditesse, mida naljalt ahju või pliidi alla ei pane, kui just ennast mürgitada ja korstnat ära lõhkuda ei taha, pealegi on veel vaid vähestel ahikütegi alles.

Õnneks on möödas ka need ajad, mil peaaegu igas vallas oli oma prügimägi või mil igamees võis prügi vastutustundetult metsa alla ära sokutada ? moodne eurooplane saab iga päevaga teadlikumaks ja alustab jäätmete sorteerimist juba koduköögis. Pakendid ja klaas leiavad eraldi kastid, ohtlikud jäätmed ja ehitusmaterjal korjatakse kokku, segaprügi aga viiakse minema korraldatud jäätmeveo teenust tarbides.

Jõgevamaal on vedanud, et siin on suure tulevikuperspektiiviga Torma prügila, mille allesjäämise küsimus on nüüd niisiis lahendatud uue ladestusala valmimisega. Vastavatud ladestusala on tõesti muljetavaldavalt suur ja loomulikult on prügilale majanduslikult kasulik, et tulevikus ka Tartu ja Rakvere prügi Võtikvere poole veerema hakkab. Et  prügila töös hoidmise püsikulud väikese prügikoguse puhul niisama suured on kui suuregi puhul, on Torma prügilal kõvasti vedanud, et nüüd virelemisstaadiumist välja saadakse.

Nagu ütles ka Torma vallavanem Riina Kull, on jäätmeprobleemide lahendamise tähtsust järjest rohkem mõistma hakatud ja see on väga oluline, sest pole sugugi ükskõik, millise Eesti me oma järeltulevatele põlvedele jätame.

Samas on aga ikkagi pisut kurb, et oleme prügi veost ja ladestamisest liiga pidulikult rääkima hakanud, nagu oleks jäätmekultuurist või -kultusest saamas uus usk neile, kes pakendit juba sisust olulisemaks peavad. Tundub, nagu hakkaks vaim inimkonnast vaikselt lahkuma, nagu jääks inimesest endastki varsti alles ainult pakend.

Vooremaa
23. oktoober 2007. a

blog comments powered by Disqus