Juhtkiri: Koera saba sai raiutud

See, mis juhtus Tallinnas neljapäeva ööl vastu reedet, ei jäta vist külmaks küll mitte ühtegi Eesti elanikku. Nagu tunnistasid ka arvukad reedehommikused telefonikõned raadioeetrisse, tunneb valdav osa inimestest juhtunust isegi teatavat kergendust.

Koera saba oli isegi liiga kaua jupphaaval raiutud. Nüüd on see lõpuks möödas. Loodetavasti tuvastatakse tänu turvakaameratele ka kiiresti suur osa vandaalitsejaid ning karistused tulevad karmid. Kuigi sellest, et Eesti pealinnas märatsenud noored olid kindlasti täisealiste kurjategijate poolt üles ässitatud, on iseenesest kahju, ei saa neisse sugugi leebemalt suhtuda. Vägivallale tuleb vastu astuda (seaduse) jõuga, sest ainult reaalsete ja võimalikult karmide karistusmeetmetega saab vähendada vandaalide karistamatusetunnet.

Nagu ütles Läti välisminister Artis Pabriks, oli Tallinnas toimunu puhul tegemist ehtsate  pogrommidega ning sellised protestivormid on demokraatlikuks ühiskonnas vastuvõetamatud.

Pole aga ka halba ilma heata, sest juhtunu on liitnud rahva senisest enam ühte. Ollakse rahul valitsuse ja politsei tööga ning tuntakse vajadust omavahelgi kokku hoida. Ainukesena on valitsuse tegevust söandanud kritiseerida üksnes Eesti Keskerakond, mis mõjub eriti küünilisena, kui arvestada seda, et nii peaminister Ansip kui ka mitmed teised valitsuskoalitsiooni liikmed on saanud vandaalide poolt kirjalikke tapmisähvardusi.

Vooremaa ühineb president Toomas Hendrik Ilvese üleskutsega säilitada terve mõistus, ning loodab, et eesti noored ei lase ennast massiliselt provokatsioonidest kaasa kiskuda. Meil on olemas oma riik, kes tagab turvalisuse ja korra ning mida rahulikumaks kodanikkond suudab jääda, seda kiiremini saab taas kord majja.

Mõistagi pole välistatud see, et päikese loojudes võib ette tulla uusi korrarikkumisi, kuid uute massipsühhooside ärahoidmiseks lõpetati Tallinnas ja Harjumaal eile pärastlõunal alkoholimüük.

blog comments powered by Disqus