Juhtkiri: Kalmistute korrastamiseks 1,3 miljonit

Tänavu rahastab Muinsuskaitseamet Jõgevamaa kinnismälestiste avarii-restaureerimistöid ja projekteerimistöid 1,3 miljoni krooniga. Enamik sellest kulub Võisiku mõisa kabeli, Roela mõisa moonakamaja katuse, Torma kalmistu kabeli interjööri ja Laiuse kalmistu kahe värava ehitise restaureerimiseks. Laiusel on üks värav saanud juba algse kuju, teise ennistamisega läheb veel natuke aega.

Vooremaa toimetus peab kalmistute korrastamist ja restaureerimist igati tänuväärseks tegevuseks. Veel parem oleks muidugi, kui selleks rohkem raha leitaks.

Jõgeva maakonna piiridesse jääb 51 kalmistut. Need on ajaloo- ja arheoloogiamälestised, mis kuuluvad muinsuskaitse alla.

Kalmistute praegusest seisukorrast täpsema ülevaate saamiseks käib nende inventariseerimine ning kalmistute korrastamise ja rekonstrueerimisprojektide koostamine. Kolmel kalmistul on need tööd juba lõpetatud,  järge ootab neljas.

Suhtumisest oma kalmistutesse sõltub ka suhtumine oma esivanematesse. Hiljuti ilmutas Ameerika Ühendriikides elav eestlanna Epp Petrone raamatu Ameerikast sellisena, nagu tema seda suurt maad näeb. Ja kalmistutesse suhtumine sealmail mõjus eestlannale häirivalt. Nimelt ei ole enamik nooremaid ameeriklasi pea üldse kalmistul käinud ja vanemadki ei tea, mis seisus võivad nende esivanemate kalmud küll olla.

Meil Eestis õnneks veel asjad nii hullud pole ja vanemate inimeste kõrval näeme kalmistutel ka noori oma esivanemate hauaplatse korrastamas.

blog comments powered by Disqus