Peipi Piirkonna Arenduskoja projektikirjutaja Katrin Loss koostab paljude inimeste kaasabil arengukontseptsiooni ?Kalevipoeg Jõgevamaal?. See võtab kokku viimastel aastatel hoogsalt käivitunud n-ö Kalevipoja-liikumise: asutuste, ürituste, suveniiride jms seostamise rahvuseepose müütilise kangelasega. Ning vaatab kaugele tulevikku, sisaldades ametnike, ettevõtjate ja kodukandi patriootide ideid tegevustest ja ettevõtmistest, mis peaksid kogu maakonna ühe ? Kalevipoja ? mütsi alla seadma.
Tõepoolest, kus Eesti kandis seda ikka nii loomulikul moel saaks teha kui mitte Jõgevamaal. Siin asuvad Kalevipoja künnivaod ja sängid, Kalevipoja visatud ja kantud ohtrad kivid, Kalevipoja kaev, silmapesukauss, tool jm, ning jõgi, milles kangelane omaenda mõõga läbi jalad kaotas.
Oleks patt neid vanarahvapärimusena säilinud looduslikke seoseid mitte hoida ja tutvustada. Siit edasi mõeldes jõuame Kalevipoja-teemaliste üritustesarjadeni, tegevuste ja asjade-suveniirideni. Saare vald on siinkohal teenäitajaks, kuidas esmapilgul ehk veidratenagi tunduvad ideed oma vajalikkust tõestades realiseeruvad ja uue kvaliteedi sünnitavad.
Võib kerkida küsimus, kui eetiline on Eesti rahvuseepose kangelase rakendamine ühe maakonna arenguvankri ette. Saab ju arengukontseptsioon aluseks või taustamaterjaliks edasistele Jõgevamaa turismi infrastruktuuri ja ettevõtluskeskkonna edendamise projektidele.
Ettevõtluse kasv pole siiski omaette lõppeesmärk, vaid vahend inimeste elukeskkonna parandamiseks. Elukvaliteeti ei saa pidada küll viletsaks, aga võrreldes Eesti teiste piirkondadega leidub arenguruumi piisavalt.
Kalevipoja-kampaania puhtäriline, üksnes rahalist kasu tagaajav külg on tegelikult olematu. Ahta ja pelgalt näilise materiaalse maailma taga laiub vaimne mõõtmatus. Millest tegelikult kõik alguse saabki.
Kalevipoeg sümboliseerib väärtusi, millest tänapäevalus jääb vajaka: eestlaste ühtsust, elu järjekestvust, peremehe- ja perspektiivitunnet. Jõgevamaal on ses mõttes au olla eeskujuks kogu Eestile.