JUHTKIRI: Kaitse end ja aita teist

Mustvee noormees Erik Päll suutis kriisiolukorras meelde tuletada noorkotkaste laagris õpitu ning teha oma emale suust suhu hingamist ja südamemassaa?i mitu minutit, enne kui kiirabi kohale jõudis. Poisi vapper käitumine päästis ema elu.

Erik elustas inimest esimest korda elus, varem ei olnud ta seda isegi proovinud. Esmaabivõtted omandas noormees noorkotkaste laagris.

Paraku selgus jaanuaritormi järel Vooremaa korraldatud vestlusringis, et inimesed ei oska numbril 112 helistades kuigi adekvaatselt teada anda, mis on juhtunud. Veel vähem teatakse, mida peaks hädaolukorras tegema. Pole mõtet rääkida esmaabivõtetest, need on lihtsalt nii põhjalikult ära unustatud või pole neid kunagi elus õpitudki.

Sügav kummardus kõikidele nendele, kes suudavad koolis lastele esmaabivõtteid õpetada. Jõgevamaa Päästeteenistuse direktor Jüri Alandi ei saa aru, miks 2005. aastal pole riigikaitse programmis õpetust, kuidas tsiviilolukordades toimima peaks. Kui me kodanikukoolitusega hakkama ei saa, siis võime mistahes raadiojaamas rääkida, et meil tuleb näiteks torm ja üleujutus. Keegi nagunii midagi teha ei oska, sest me pole inimesi koolitanud, kuidas ta toimima peaks, mida tuleks varuda, kuhu peaks minema, millest eemale hoida.

Jõgevamaa päästeteenistus on juba 1996. aastast käivitanud koolinoortele õppuse ?Kaitse end ja aita teist?, kus räägitakse elektri, gaasi ja veega juhtuda võivatest õnnetustest, politsei ning päästjate tegevusest. Kaitse end ja aita teist-liikumisega on haaratud enamik maakonna koole.

Paraku on selle liikumisega tänavu raske midagi korraldada, sest riik enam raha ei anna.

Jääb üle veel noorkotkaste liikumine ja punane rist, kus esmaabi võtteid saab õppida. Edasi on juba igaühe enda asi, kas ta teab ja oskab või ei tea midagi ega ka oska. Nii kasvatame abituid pealtvaatajaid, kelle silme all võime surra ? nad ei suuda midagi teha.

Vooremaa on seisukohal, et koolides tuleks siiski õpilastele elementaarseid oskusi õpetada, täiskasvanuid saab koolitada mitmesugustel üritustel. See kõik on hädavajalik inimelu päästmiseks.

blog comments powered by Disqus