JUHTKIRI: Jõgevamaa visiitkaardiks Eesti moodsaimad laudad

Teisipäeval Põltsamaa lähedal Kuningamäel avatud osaühing Viraito uus suurfarm on seni Eesti moodsaima tehnoloogiaga varustatud karjalaut. Kui lehmad ka kadedust tunneksid, siis peaks enamik Eestis elavaid piimaandjaid Kuningamäe lauda lehmade elu suisa kuninglikuks ? söö ja joo, millal ise tahad, maga, kus meeldib. Ja keegi ei torgi sõnnikuhargi varrega ega karju ja sõima lihtsalt niisama, pingete maandamiseks.

Osa lehmi on Kuningamäe laudas pärit Hollandist, kus teatavasti on ka kuninganna. Praegu on uues laudas 426 kohast täidetud ligi 200. Eelmisel nädalal toodi Hollandist 78 mullikat. Nimelt on piimatootjatele kuuluv E-Piim alustanud Holsteini tõugu lehmade Eestisse toomist, millega luuakse esmakordselt eeldused spetsiaalse juustupiima tootmiseks Eestis. Holsteini tõugu lehmad on kogu maailmas hinnatud just kõrgekvaliteedilise ja kõrge valguprotsendiga piima poolest, mis on maailmas kasutusel parima juustutoorainena.

Joogipiimaks kõlbavast piimast ei pruugi saada kvaliteetset juustu. Sellepärast on Eestil teha veel palju tööd, saamaks kvaliteetset juustupiima, nagu see on näiteks ?veitsis või mõnel teisel maal.

Kokku ostab E-Piim Kuningamäe farmi 144 looma ning kogu farmis toodetud piim suunatakse E-Piima meiereisse, millest hakatakse valmistama kõrgekvaliteedilist juustu.

Piimandus on Eesti põllumajanduses üks eelistusi ja piimandusega on meil Euroopas võimalik silma paista. Ning kasutada ära kogu meile antud piimakvoot. Tublid mehed need Põltsamaa kandi mehed! Jõgevamaal võiks olla rohkemgi uusi lautu, siis teataks meid ka kui moodsate lautadega maakonda.

blog comments powered by Disqus