Juhtkiri: Inimesed veedavad meelsasti vaba aega tervislikult

Nädalavahetusel aset leidnud rattamatkajate kokkutulek näitas, et inimesed tulevad meelsasti kodudest välja. Ja ei minda ainult kallitele turismireisidele soojale maale, vaid liigutakse meelsasti ka Eestimaal. Küllalt palju rännatakse ka sportlikul viisil, näiteks jalgrattaga.

Ratturite kokkutulekule oli üle Eesti kohale sõitnud ligi viissada rattasõpra, tuldi nii üksi kui ka peredega, samuti terve töökollektiiviga. Rattasõpru ei heidutanud sugugi pikk päev, kui tuli pedaale sõtkuda ligi sada kilomeetrit. Probleemiks ei olnud seegi, et pikki lõike läbiti looduses. Vastupidi, paljudele matkalistele meeldis väga, et nad näevad ka ilusaid kohti, kuhu nad autoga sõites võib-olla mitte kunagi ei satu.

Taoliste ürituste juures on väga hea see, et mõeldud on kõigile. Kes tahab sõita kiiresti, saab seda teha. Kes aga tahab rohkem ringi vaadata või aeglasemalt sõita, saab seda samuti teha. Oli ka rattamatkajaid, kes suurest grupist tund või hiljemgi sihtkohta jõudsid ja olid väga rahul, et suutsid distantsi läbida. Korraldajad ootasid alati ka viimased teelolijad järele, kedagi üksinda maha ei jäetud. Kõigile jagati ka kaardid, kus marsruut kirjas, samuti oli rada äärmiselt korralikult tähistatud.

Teekond oli võimetekohane kõigile, isegi kümneaastased lapsed suutsid selle läbida. Vaatamata sellele, et esmapilgul pikk sõidumaa hirmutas, tuli läbida ka raskemaid tõuse ning vändata mööda loodusradu.

Rattamatkajate kokkutuleku juures on väga positiivne see, et inimestele antakse piisavalt aega tutvuda turismiobjektidega ning loodusega, hästi on korraldatud ka vaba aja veetmine. Õhtul ei pidanud küll ükski matkaline igavust tundma. Samuti sai abi igaüks, kellel rattaga probleeme tekkis või kes kukkumisel natuke viga sai. Ka oli mõeldud matkaliste jõuvarudele: peatuspunktides pakuti ratturitele juua ning pakkide jaoks oli eraldi auto.

Matkaklubi Lõunamatkad korraldatav rattamatkajate kokkutulek on kujunenud traditsiooniks, tänavu toimus see juba kuuendat korda ning osaliselt siinsamas Jõgevamaal. Edasi sõideti Lääne-Virumaale, kus järgmisel aastal sõitu jätkatakse.

Muidugi ei ole see ainus üritus jalgrattahuvilistele. Igal kevadel toimuvad roheliste jalgrattaretked, mis toovad alati kohale tuhandeid looduse- ja rattasõpru. Kevaditi ja sügiseti korraldab Eestimaa Looduse Fond metsaretki neile ratturitele, kes tahavad tutvuda metsaradadega, kuhu tihti jalgsigi ei satu.

Matkaklubi Lõunamatkad pakub rattamatkajatele ka kergemat tervislikku puhkust, juba augustis on rattamatkajate laager ?Kiidjärve vänt?, kus toimuvad väljasõidud ratastel looduskaunitesse kohtadesse.

Ratturite üritustele igatahes osalejaid jätkub, samuti valikuvõimalusi sportliku- ja tervisliku elustiili järgijatele. See näitab, et liikumine on ka tänapäeval hinnas. Seda hoolimata sellest, et auto on Eestis peaaegu et tarbeese ning pakutakse ka kõikvõimalikke lennu-, laeva ja bussireise.

blog comments powered by Disqus