Juhtkiri: Ikka veel kaks Jõgevamaad

Mai lõpus kirjutasime kahest Jõgevamaast – ühelt poolt edukalt internetiseeritud piirkond ja teisalt ülinappide interneti kasutamise võimalustega vallad.

Juunis valmis Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuses maakonna internetiga varustamise uuring, milles toodi välja võimalikud lahendused olukorra parandamiseks.

Jõgevamaal pakuvad püsiühendust kolm ettevõtet: Elion Ettevõtted AS, Vemis nime all tuntud TRL Group OÜ ja uus Tartu firma Kernel AS.

Vaatamata firmade valikule ei ole Jõgevamaal olukord püsiühenduse kättesaadavusega just kõige parem. Üks selle põhjustest näiteks seisneb selles, et Vemise pakutav internetiühendus tihti katkeb. Viimane põhjustab tarbijate rahuolematust ja mitmete klientide loobumist TRL Group OÜ pakutavast teenustest, selgus uuringust.

Kui internetiühendus vallamajas on kui vahelduvvool – kord on, kord ei ole, pole võimalik tagada omavalitsuse normaalset tööd. Aga paljud Peipsiäärsed omavalitsused on aastaid pidanud niiviisi toime tulema.

Teenusepakkujate Kerneli ja Elioni esindajate sõnul plaanivad ettevõtted oma tegevusalasid laiendada. Tavainimestele näib internet ikka internetina, vaatamata sellele, kes see on saadud õhust või kaabli kaudu. See võib tekitada juba suve lõpuks senisele internetiühenduse pakkujale Vemisele tõsiseid probleeme olemasolevate klientide hoidmisega ja uute leidmisega.

Uuringu kohaselt plaanib Elion suve lõpuks laiendada oma tegevusala. Näiteks tahab ettevõte pakkuda Saarel ja Voorel internetiühendust läbi telefonikaabli. Samuti viia Jõgeva, Saduküla ja Puumani asulatesse püsiühendus. Maarja külla ja Sadala asulasse kavatsetakse pakkuda vaskkaablil töötavat ühendust.

Pala vallal on kaks perspektiivi: Palamuselt tulev 2Mb/s ühendus vaskkaablis realiseerub tõenäoliselt suve lõpuks, lisaks sellele on Elionil plaanis paigaldada fiiberoptiline kaabel Kokorast Palale käesoleva aasta sees. Interneti püsiühenduse võimalus tekib siis Palal ja selle vahetus ümbruses Nõval, Assikveres ja Lümatis – kohtades, kuhu ulatub kohalik olemasolev kaablivõrk.

Tartu-Jõhvi fiiberoptika magistraalist sel aastal tehtud väljavõte võimaldab saada püsiühendust Kasepää külas (kogu tänavküla ulatuses, mis kulgeb Mustveest Omedu jõeni).

Valguskaabli või teisiti fiiberoptilise kaabli trass võimaldab saada kiiremat interneti kui tavaline telefoni vaskpaar.

Paljud inimesed külades ootavad ettevõtetelt ka nende lubaduste täitmist. Külaelanikudki tahavad teha oma makseid, lugeda e-kirju, täita tuludeklaratsioone, otsida materjale koolireferaatide jaoks, laadida muusikat, suhelda sõpradega. Seda kõike on võimalik teha läbi interneti. Elanike initsiatiivil ja omavalitsuste abiga võib püsiühendus jõuda igasse Jõgevamaa kodusse. Selleks vajalikke nüüdisaegseid tehnoloogiaid ja erinevaid teenuseid pakkuvaid ettevõtteid maakonnas jätkub

Elame, näeme. Vooremaa kavatseb kõikidel lubadustel tõsiselt silma peal hoida.

blog comments powered by Disqus