Juhtkiri: Hetketulu ja perspektiivitunne

Eile Palamuse lähedal Raadiveres avatud gaasiregulaatorjaam tähistab ühe veerand sajandi pikkuse epopöa lõppu. 25 aastat tagasi tõmmati nimelt gaasitrass läbi praeguse Palamuse valla maade. Ent kasu polnud Lutsu kodukandi rahval sellest senini midagi, kuigi korra ostis tollane Kevade kolhoos juba gaasitorudki ära. Kevade kolhoosi viimase esimehe Jaan Kolli sõnul jäi asi selle taha, et tema polnud nõus Leningradi gaasifirmadega asja ebaseaduslikult ajama. Ja nii jagatigi seisma jäänud gaasitorud hiljem majandi osakutena laiali…

Nüüd siis võttis Palamuse vald uuesti asjal sarvist ning lõpuks hakkas normaalrõhuga gaas Kolga mäest alla Palamuse aleviku poole voolama. Ning tulevikus on lootust gaasi kasutada saada ka Kaarepere ja Luua rahval.

Gaasist arvatakse nii ja teisiti. Skeptikud ütlevad, et gaasitarbijate heaolu kaua ei kesta, sest varsti hakkab Venemaa oma gaasi eest kaks korda soolasemat hinda küsima. Vastasleer jälle väidab, et juhtugu gaasihinnaga mis juhtub, teistest soodsamaks kütuseliigiks jääb see ikkagi. Ning kui arvestada New Orleansi üleujutuse järgset naftahinna tõusu ja põlevkiviõli hinna oksjoniuperpalli, võib neil õigus olla.

Mõistagi ei ole gaasitrassi väljaehitamiseks vajalikku investeeringut vallaelanikele lihtne põhjendada: ühekorraga tuleb ju välja käia silmatorkavalt suur hulk raha, tulevikus säästetavat summat on aga üsna keeruline välja arvutada ning pealegi jaguneb see üsna pika aja peale. Ent eks sama probleem ole paljude muude otsustega, mille puhul hetketulust olulisem on perspektiivitunne.

Raadivere regulaatorjaama avamisel meenutas ASi Eesti Gaas juhatuse esimees Aarne Saare, et millalgi 1990. aastatel langes maagaasi tarbimine Jõgevamaal vaat et nulli lähedale, sest kõik püüdsid kohalike kütuste abiga toasooja saada. Saar ise vältinud viis aastat Jõgevalt läbisõitmistki. Nüüd näitab aga gaasitarbimine siinmail jõudsat tõusutendentsi. Jõgeva valla suuremad asulad on kõik gaasiküttele üle viidud, Laiuse neist alles äsja. Kunagi jõuab gaas aga ehk ka Põltsamaa kanti. 

blog comments powered by Disqus