Juhtkiri: Euroopa päev talletas Poola aja

Laiuse linnusevaremete sissekäigu ees avati möödunud reedel Euroopa päeval Poola Vabariigi suursaadiku Tomasz Chloni osavõtul infotahvel, mis annab lühiülevaate aastatel 1582.-1622.  kestnud nn Poola ajast Laiusel.

Esimest korda avati sarnane infotahvel Laiuse linnuse juures 2003. aasta juulis, mil seal peeti Poola šlahta päeva. Kunagise kabeli kohal asunud esimene infotahvel paraku lõhuti.

Poola aeg kestis Laiusel nelikümmend aastat. Rahvale tõi see mõneks ajaks rahu.

Praegu on Poola ja Jõgevamaa sidemed tihedad ning mälestustahvli avamise päevalgi oli Laiuse kooli esindus Poolas. Tihedad koostöösuhted kahe riigi inimeste vahel aitavad paremini mõista nii üksteise ajalugu kui ka tänapäeva keerulisi olusid. Just tänu inimlikumale läbikäimisele suudame mõista poolakaid ning nende taotlusi Euroopa Liidus. Ühendavat on meil omajagu, kasvõi näiteks mure Venemaa energiapoliitika pärast või siis võimalik osalemine Leedu tuumajaamaprojektis.

Tihedam läbikäimine loob eelduse, et mõistame üksteist tunduvalt paremini ja suudame ühiste eesmärkide nimel ka seljad kokku panna. Tänapäeval on seda mõnikord hädasti vaja.

 

13. mai 2008

blog comments powered by Disqus