Juhtkiri: Emad on emad igal päeval aastas

Emadepäev on jõulu ja lihavõtte kõrval üks nendest päevadest, mida oleme taasiseseisvunud Eestis jälle tähistama hakanud ja mida okupatsiooniajal peeti vaikselt, kaitsvate koduseinte vahel.

Emaseisuse väärtustamine eraldi ei solva tegelikult ju ühtegi lastetut naist. Emadus pole ainult bioloogiline, vaid võib olla ka vaimne. On õpetajaid ja noortejuhte, kellel endal ehk pole ainsatki last, kuid kelle vaimsete laste arv ulatub kümnetesse ja sadadesse.

Emadus on eriline seisus ja eriti väikerahva puhul tähendab emaks olemine mitte üksnes naise perekondlikku positsiooni, vaid on oluline ka rahvuse kestmajäämise seisukohalt.

Nagu kõik inimesed on erinevad, on erinevad ka emad. Oma temperamendilt, töö- ja vastutusvõimelt. Ka ürgse emainstinkti annuse poolest. Kui klassikalises perekonnas peetakse emadepäeva pereringis, siis vahest vajaksid ühiskonna tähelepanu ja tuge sel päeval teistest rohkem näiteks need emad, kes oma lapsi üksi kasvatavad ja neile ka isa eest püüavad olla. Samuti on noorele naisele erilise tähendusega elu esimene emadepäev. Ja lausa kujuteldamatult raske või emadepäev olla neile naistele, kes oma lapse on pidanud matma. Kuigi lein on ääretult isiklik tunne ja lapse kaotamise valu ei leevenda miski, kutsub Vooremaa inimesi üles selliseid emasid toetama ja lohutama.

Loodetavasti ei kujune emadepäev kunagi vaid ametlikuks kombetäitmiseks, sest emad on emad ju aasta ringi ja mitte ainult ühel päeval aastas. Parim emadepäeva kingitus pole sageli mitte hinnaline poest ostetud kingitus, kuigi need on ka alati teretulnud, vaid näiteks hoopis see, kui emale vähemalt sel päeval muret ei valmistata, kui näiteks omavahel tülli pööranud lapsed oma hõõrumistega pisut vahet peavad või lausa ära lepivad.

Lõpuks ei jää emadepäeva tähistamisest eemale ju mitte ükski inimene, sest kuigi kõik ei ole ise emad, pole olemas ühtegi niisugust inimest, kellel poleks ema. Või vana-, risti- või kasuema. Kui ema pole enam elus, saab talle viia lilli ja mälestusküünla kodukalmistule. Meil kõigil on mitmed esiemad, kelle hauad saavad emadepäeval lillelisteks. Ja kui mõnele meist on olude sunnil ema rollis olnud hoopis isa, siis miks mitte ? see on ka tema päev.

blog comments powered by Disqus