Juhtkiri: Elupaiga väärtus

Vajame linna

Täna räägib Vooremaa põgusalt hetkeseisust Jõgeva linna korteriturul. Kõrvalmärkusena: kinnisvaraturg maakonna teistes linnades-asulates tuleb vaatluse alla hiljem.

Tallinnas reedel peetud kinnisvarakonverentsil tõdeti, et korteribuum levib suurematest linnadest väiksematesse. Teisisõnu: Tallinnas, Tartus ja Pärnus hinnakasv pidurdub, samas võtavad ostjad fookusesse Eesti teised linnad, kus kinnisvara aastaseks hinnatõusuks prognoositakse kuni 40%.

Kas öeldu käib ka Jõgeva kohta? Täna tuleb tunnistada, et ilmselt mitte. Korterite eest küsitavad hinnad kindlasti kerkivad, ent turu märkimisväärset elavnemist ei ennusta miski.

Vooremaa siiski väga loodab, et tänane arvamus osutub ekslikuks.

Küsimus pole selles, kas mingi korter maksab mingil ajahetkel 100 000 krooni, 159 900 krooni pluss notartitasu või 395 499 krooni 75 senti. Küsimus on elupaiga väärtuses. Tõelisi väärtusi muidugi müüa ega osta ei saa, aga elukoha väärtust näitab eluaseme hind küll.

Jõgeva korterite hinnad jäävad viis korda alla vaid 50 kilomeetri kaugusel Tartus asuvatele samaväärsetele. Võrrelgem näiteks aastakümnete eest ehitatud korruselamuid, mis moodustavad suurema osa korteriturust. Veidi üle poole tunni auto- või rongisõitu Jõgevalt Tartusse ja ennäe ? samasugune kinnisasi maksab ligi pool miljonit krooni rohkem. Ometi on elamistingimused neis kodudeks tehtud karpides nii Tartus kui Jõgeval täpipealt ühesugused.

Tartus on rohkem töökohti ja suuremad palgad. Mis veel? Kaubanduskeskused. Ülikool. Linna maine. Just siia koer maetud ongi. Tähtis on maine ? see aga tuleb, kui linnas on palju seda, mispärast linnaelanikele, nii olemasolevatele kui iseäranis tulevastele, meeldib just seal elada. Kus pole igav.

OÜ Varameedia maakler-konsultant Viive Viira usub, et kui Jõgeva jõuliselt areneks, kerkiks ka kinnisvara hind ehk meie elupaiga väärtus. Abstraktse sõna ?areng? all mõtleb ta linna näo atraktiivsemaks ja linlikumaks muut(u)mist. Et elanikel oleks siin huvitav elada.

Muidugi nõuab see väga pikaaegset järjepidevat tööd. Raske ülesande teeb aga oluliselt kergemaks see, et me ei pea peale hakkama tühjalt kohalt.

blog comments powered by Disqus