Juhtkiri: Elagu vaba Läti!

Täna on Läti Vabariigi aastapäev ja kuigi Eestis ei ole enam kohustust selle puhul riigilippe heisata, pole ikkagi liiast naabrit tunda.

Jõgevamaal pole Lätiga ühist riigipiiri ja seetõttu pole ka nii tugevaid sõprussidemeid kui lõunapoolsematel aladel, seda nii inimeste kui ka omavalitsuste tasanditel. Kuid senisest rohkem tasuks küll hakata Riia poole vaatama ka siitkandist.

Eesti noortele tähendab Läti tänapäeval kindlasti eelkõige suurepärast veeparki Riia lähedal Jurmalas, kus eesti keelt sageli teistest keeltest rohkemgi kuulda on ja kuhu Eestist klasside kaupa sõidetakse. Samuti on eestlaste seas tuntud ja armastatud läti bänd Brain Storm.

Riia linn on aga atraktiivne kaugeltki mitte ainult teismeliste silmis. Eestlaste organiseeritud sõidud Läti Rahvusooperisse muutuvad üha sagedasemateks, sest Riias saab näha maailmaklassikat väga heas esituses. Kevadel esietendus seal Richard Wagneri ?Niebelungide Sõrmuse? esimene osa ?Reini kuld?, kolme aasta pärast aga saab vaadata kõiki nelja ooperit järjest.

Rääkimata sellest, et Riias asub meile lähim tsirkus, et sealne loomaaed ja lennujaam on suuremad kui Tallinnas. Need ajad, mil eestlased vaid põhja poole vaatasid, on igal juhul möödas. Riiast on viimastel aastatel selgelt välja kujunenud uus ja tugev tõmbekeskus mitte üksnes kunagise Liivimaa jaoks, vaid ta on tänu viimaste aastate restaureerimistöödele, aga ka soodsale geograafilisele asukohale saanud tagasi oma õige koha Euroopa kaardil.

Läti kui Balti riikide sisemise ühendaja roll kerkis aga esile seoses president Vaira Vike-Freiberga jõuliste sammudega maailmapoliitikas. Tema tegevus on oluliselt kindlustanud mitte üksnes Läti, vaid ka Eesti ja Leedu välispoliitilist positsiooni.

Vooremaa soovib täna oma lugejatele head Läti Vabariigi aastapäeva. Elagu vaba Läti! Lai dzivo briva Latvija! 

blog comments powered by Disqus