Juhtkiri: Eestlaste eluiga Euroopa tasemele!

On tõesti huvitav, et mitte ükski kandideeriv erakond pole veel välja tulnud valimislubadusega viia Eesti inimeste keskmine eluiga Euroopa tasemele! Niisiis ? kui me saamegi kord viie rikkama riigi hulka ja tõstame pensioni kahekordseks, siis maksta tuleb seda laias laastus vaid naistele, sest meie mehed surevad lihtsalt varem ära.

Nii pole ka mingisuguseid võrdseid võimalusi kõigile, sest eesti meeste keskmine eluiga on naiste omast tunduvalt lühem. Meeste hulgas levib hullult kõrge riskikäitumine, mille põhjused võivad olla nii ületöötamises ja stressis kui ka lihtsalt vales mõtlemises. Meestearst Kristo Ausmehe arvates tuleks ka riskikäitumise vähendamiseks eelkõige tõhustada riiklikku tervishoiupoliitikat. Tuleks, kuid ikka veel kõlab Ausmehe jutt hüüdja häälena kõrbes.

Viimasel ajal on mitu keskealist eesti meest sooritanud enesetapu, millele ilmselt on eelnenud vaimse tervise häired. Väikese Eesti kohta on neid juhtumeid ohtlikult palju ja tundub, et tunneli otsast ei paistagi valgust, sest rahva ühisteadvuses vastanduvad eesti mees ja eesti naine teineteisele üha enam. Lõhe vanade ja noorte vahel on kadumas, kuid sõda sugupoolte vahel tugevama tiitlile ja nõrgema privileegidele näib hoogu juurde võtvat.

Samal ajal kui alkohoolikute pereliikmetele on olemas anonüümseid tugigruppe, mis kindlasti ei toimi võluväel, kuid aitavad siiski mingeid lahendusi leida, pole meil kuuldudki paljudest muudest tugigruppidest, mis mujal maailmas ammu olemas on. Meie üksikud naistele mõeldud turvakodud ja ohvriabitelefonid on vaid katse väikese kastekannuga suurt tulekahju kustutada. Rääkimata sellest, et mingist ennetustegevusest või algpõhjuste otsimisest, et miks tuli lahti läheb, ei teki ühiskonnas õiget diskussioonigi.

On suur hulk diagnoose, mille puhul ei piisa vaid patsiendi tablettidega juurviljaks muutmisest, vaid on äärmiselt oluline nõustada pereliikmeid, kuidas kriisihetkedel toimida. Võib-olla oleksid nii Janek Laur kui Andro Kilumets mõlemad elus, kui meie psühholoogide ja psühhiaatrite, eelkõige aga ühiskonna, sealhulgas korrakaitsjate suhtumine ja teadlikkus poleks ikka veel Euroopa viie viimase hulgas.

blog comments powered by Disqus