Põltsamaa luteri kiriku orel tegi tänavu märtsist septembrini läbi põhjaliku remondi Rakvere orelimeistri Hardo Kriisa ja tema pereliikmetest abiliste käe all. Laupäeval taaspühitseti orel ja esitleti seda koguduseliikmeile ja remonti toetanuile. Remondiks kulus 448 000 krooni. Samal päeval tähistati Põltsamaa koguduse esmamainimise 770. aastapäeva.
Praegu Põltsamaa kirikus asuv orel valmistati Viljandi linnakoguduse tellimusel 1900. aastal Saksamaal Oderi-äärses Frankfurdis tegutsenud (ja praegugi tegutsevas) orelifirmas W. Sauer ning selle esimeseks “koduks” oli Viljandi Jaani kirik. Kui see kirik 1952. aastal suleti ja kaubalaoks muudeti, asus tollane Põltsamaa koguduse õpetaja Herbert Kuurme tegutsema, et sealne orel Põltsamaale toodud saaks. Kogudus oli küll suutnud üles ehitada sõjatules maha põlenud kiriku, ent koos kirikuga hävinud oreli asemele oli suudetud muretseda vaid hädine aseaine ? kuue registriga pedaalita koduorel.
1953. aastal panigi orelimeister Eduard Kriisa (Hardo Kriisa isa – toim. )Viljandist toodud oreli Põltsamaale üles. Nii sai väärtuslik pill hävimisest päästetud ja Põltsamaa kirik taas orelihelinat täis.
Kuna pärast Põltsamaa kirikusse ülespanekut polnud pill enam tõsisemat remonti näinud, hakkas organist Ülle Noormägi kohe, kui ta 1989. aastal Põltsamaa kogudusse tööle asus, rääkima oreli remondi vajadusest. Viisteist aastat kestnud selgitustöö kandis lõpuks vilja ning nüüd kõlab tõelise taassünni üle elanud orel jälle täies aus ja ilus.
Üks pillide kuningas on taas päästetud. Nii Põltsamaa rahvas kui ka maakonna külalised loodavad nüüd kuulata palju head orelimuusikat.
13.10.2004
blog comments powered by Disqus