Juhtkiri: Aeg järelemõtlemiseks

Jõgeva linn kaalub lastele hea hariduse andmise nimel võimalust ühendada aastaks 2011 kaks seni eraldi tegutsenud gümnaasiumi ? Jõgeva Gümnaasiumi ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi ? üheks õppeasutuseks.

Linnavalitsus kutsus kolmapäeval huvilised Jõgeva linna ja valla aastateks 2008 ? 2012 koostatud ühise hariduse arengukava avalikule arutelule. Teada on, et õpilaste arvu vähenemine on paratamatus, sellepärast ka plaan koolivõrk ümber kujundada.

Jõgeval on ühisgümnaasiumi ja gümnaasiumi liitmisest juba mõnda aega räägitud. Seni tulemusteta. Mõlemad koolid jäävad endale kindlaks, et vanaviisi jätkata on mõistlikum. Kuniks õpilasi jätkub.

Praegu on paras aeg arutleda koolivõrgu arengu üle ja suud puhtaks rääkida. On välja pakutud, et maakonda peaks jääma tulevikus ainult kaks gümnaasiumi ? Jõgevale üks ja Põltsamaale teine. See loogika ei sobi kokku kolme keskuse arendamise plaaniga. Ja mis saab nendest Puurmani lastest, keda vanemad ei jõua iga päev Tartusse või Jõgevale gümnaasiumi sõidutada? Kas nende haridustee peabki piirduma üksnes põhikooliga? Või hakkavad omavalitsused oma õpilasi ka suurematesse keskustesse iga päev kooli ja koolist koju vedama? Asutatakse taas internaat?

Üks on selge ? seni, kuni õpilasi jätkub, ei tule ka mingit mõistlikku kompromissi. Sest ühisosa või ühiskondlikku kokkulepet ei saa kunagi teha käsu korras ja nii, et üks pool selgelt kaotajaks jääb. Kokku leppimise soovi praeguses arutelukäigus ei paista.

Kas järelemõtlemisaeg annab parema lahenduse? Lootma peab.

blog comments powered by Disqus