Juhtivkonstaabel Andrus Väits: ?Vormikandmine on veres?

Sinu hallata on Mustvee linn ja Kasepää vald. Kuidas Sa Mustveega seotud oled?

Isapoolne suguvõsa on siitkandist, mu vanaisa oli omal ajal Mustvees väga tuntud, pidas kõrtsmikuametit. Ise olen Tormast pärit. Enne kooliminekut käisin Mustvees lasteaias, esimesse klassi minnes kolisime Tormasse. Pärast põhikooli läksin õppima Tartusse, 17. kutsekeskkooli. Erialaks oli tööstusseadmete remondilukksepp. Selle kooli lõpetasin 1991. aastal ja töötasin seejärel kaks kuud Tartu Autovedudes, siis otsustasin minna vabatahtlikuna sõjaväkke. Teenistus kestis Eesti Piirivalves sel ajal 15 kuud, see oli Värskas. Üleajateenijana jätkasin Narvas. Kuna Mustvees oli vaba kordniku koht ja asi huvitas, otsustasin kodule lähemale tulla. Nii et politsei süsteemis olen 1993. aastast. Enne nende piirkondade juhtivkonstaabliks saamist olid mul täita nii konstaabli kui ka Torma valla vanemkonstaabli ülesanded. Alates möödunud aasta 1. aprillist olengi sellel kohal.

Tundub, et kogu Su teadlik elu on seotud vormi kandmisega. Kuidas tuli mõte hakata politseinikuks? Ja kes oleks Sinust veel võinud saada?

Politseiniku ametit on proovinud varem ka kaks minu sugulast, see on vist veres. Ainsana olen sellele ametile küll mina truuks jäänud. Kui poleks politseinik, oleksin arvatavalt piirivalvur. Kaitseliidu tegevusega olen samuti seotud.

Maakond on suur, millised on Sinu piirkonna eripärad?

Meil on palju kirikuid. Ainuüksi Mustvee linnas on praegu neli kirikut ja praegu ehitatakse viiendat. Kaks kirikut jääb Kasepää valda. Olen kuulnud kohalike käest, et meie kandis on kokku ca 400-500 vanausulist, täpset arvu ma ise küll ei tea. Nii et selliseid inimesi, kes kirikus käivad ja seda oluliseks peavad, on piisavalt.

Ja kui tööst rääkida, siis pean tähelepanuväärseks seda, et kui talveperiood on rahulikum, siis suvel on Mustvees palju võõrast rahvast koos. Paljudel on siinkandis suvilad, käiakse järve ääres suvitamas. Linna ja valla elanikkond kasvab sel perioodil poole võrra kindlasti. Siis on suurem ka kuritegevuse oht ? sagenevad vargused ja inimesed peaksid olema väga tähelepanelikud oma vara suhtes. Suvel, ka juba kevadel peaks oma jalgrattaid lukustama ja telefone ning muud isiklikku vara hoidma.

Talvel käidi tühjades suvemajades sees ja varastati majapidamistarbeid. Tänaseks on süüdlane, Kohtla-Järvelt pärit mees, kinni peetud ja vahi all.

Teine probleemne aeg on meil sügis, kus n-ö põhjanaabrid ( Ida-Virumaalt) käivad moonijahil. Kohalikud inimesed kasvatavad juba pikka aega oma aedades moone, küpsetavad moonisaiu. Ja see on idavirukate teatud seltskonnale ahvatluseks.

Sa oled juhtivkonstaabel ja Sul on teatud lisaülesanded ? pead ka paberitööga tegelema. Kuidas Sa lõõgastud ja ennast välja elad?

Jaa, ma olen tõeline spordifänn, eriti tugitooli-spordialadel. Väga meeldib vaadata jalgpalli, korvpalli ja vormelit. Meil on Võtikveres oma Vormeliklubi, mille liige ma ka olen. See tähendab seda, et sõite vaatame koos sõpradega ühiselt suurest telekast. Ja kahetsusega pean nentima, et tööülesannete tõttu jääb väga vähe aega tegeleda Kaitseliiduga. Olen Kaitseliidu Torma Üksikkompanii ülem. Vabal ajal nokitsen oma kodu juures majaehituse kallal. Seda just nii palju, kui mõistus ja jõud üle käivad.

KLAIRE RÜNDVA

blog comments powered by Disqus