Juhiloata roolikeeraja on enamasti ka alkoholi pruukinud

Tänavu on politsei Eestis ligi 3450 korral kõrvaldanud sõiduki juhtimiselt inimese, kel pole selleks luba. Lisaks on alustatud 395 kriminaalmenetlust autojuhtide suhtes, kes on aasta vältel korduvalt juhtimisõiguseta rooli istunud.

Aasta alguses kehtima hakanud seadusemuudatus näeb ette, et süstemaatiline auto juhtimine inimese poolt, kes selleks õigust ei oma, päädib vastutusega kriminaalkorras. Tänavu on Eestis alustatud 395 kriminaalmenetlust nende roolikeerajate suhtes, kes juhtimisõigust omamata vähem kui aasta vältel vähemalt kolmel korral selliselt rikkumiselt tabati. Karistus korduvrikkumise eest võib ulatuda rahatrahvist kuni aastase vangistuseni. Lisaks kaalutakse süsteemsete rikkujate puhul ka sõiduki konfiskeerimist.

Juhtimisõiguseta ehk kogenematud juhid on suureks ohuks endale ja kaasliiklejatele. Paraku näeme, et juhiloa puudumise kõrval on teisigi probleeme. Nii on Lõuna-Eestis iga kümnes korduvalt politseile juhtumisõiguseta sõidu eest vahele jäänud roolikeeraja ka alkoholi tarvitanud. Tegemist on riskidekogumiga, sest juhiistmele on end sättinud inimene, kel puuduvad oskused, teadmised ning aja- ja kohataju, et sõidukit ohutult juhtida. Kui autojuhil on juhtimisõigus peatatud või ära võetud, on seda tehtud põhjusega, järelikult on tema liikluskäitumine andnud piisavalt põhjust pidada teda liiklusohtlikuks. Juhtimisõiguse peatamise eesmärk ongi ohtlik juht liiklusest isoleerida.

Valik autojuhtide selgitusi:

*Sõitsin sellepärast, et sõbral oli vaja traumapunktis käia, tal oli puusaga mingi häda, aga sõbra isa oli veel rohkem purjus kui mina, sellepärast sõitsin mina, kuigi olin ka alkoholi tarvitanud ja mul pole kunagi juhilube olnudki. (23aastane mees)

*Mul on kaheaastane laps, kes vajas toitu, pidin minema poodi. Juhtimisõigust ei ole mul kunagi olnud. Juhilubasid ei ole lihtsalt jõudnud teha. Olen varem ka politseile lubadeta sõitmisega vahele jäänud, kõik need korrad olen sõitnud oma lapse pärast – olen talle toonud süüa ning apteegist rohtu. (25aastane mees)

*Olin alkoholi tarvitanud ja sõitsime otsima sõbra suvilat, kus pidi viina olema. Pimedas ei leidnud me seda kohta üles. Mingil momendil tuli politseiauto ja andis peatumismärguande. Tagumisel istmel olnud mees ütles mulle:  “Anna gaasi!” Ma tegingi seda. Sain varsti aru, et sellel põgenemisel pole mõtet. Vähendasin kiirust ja peatasin masina, hüppasin välja ning jooksin metsa. Seal kukkusin vette ja sain märjaks. Mul hakkas varsti külm, tulin metsast välja ja läksin politsei juurde. Juhilube ei ole mulle kunagi väljastatud. (23aastane mees)

*Autokool on mul läbitud ja ka ARKi eksam on tehtud, kuid juhilube mulle väljastada ei saa, kuna mul on liiklusalaseid väärteorikkumisi ees. Juhilubade kättesaamiseks ei tohi liiklusalaseid rikkumisi olla 1,5 aastat, kuid mina jään ikka selle aja jooksul lubadeta sõiduki juhtimise pärast vahele. (28aastane mees)

*Enne sõidukit juhtima asumist ja politsei poolt kinnipidamist olin tarvitanud päeva jooksul stabiilselt pipraviina, sest mul oli külmetus. Sõidukit asusin juhtima seetõttu, et oli vaja kassipoeg ära tuua sõbranna juurest. (42aastane mees)

ALVAR PÄHKEL, lõuna prefektuuri patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse juht

 

blog comments powered by Disqus