Juhan Reimanni koostatud näitus Elvas

Elvas Pikk tn 2 asuv Tartumaa Muuseum korraldab regulaarselt mitmesuguseid näitusi.

Praegu on meil üleval kaks näitust. Üks neist tutvustab meie vanema põlvkonna kunstnike (L. Saarts, H. Pudersell jt) maale ning E. Taniloo skulptuure.

Äsja lisandus Eesti seltsitegevuse 140. aastapäevale pühendatud ajaloonäitus ?Aukirju, diplomeid ja tunnistusi erinevast ajast?. Väljapaneku koostas oma kogudest ja tõi Elvasse Jõgeva vallavolikogu muinsuskaitsekomisjoni esimees, Jõgeva valla ajaloo ja muuseumisõprade ühingu Ambior juhatuse liige Juhan Reimann, kes ka ise näituse avamisel viibis.

Oma kõnes rääkis Reimann sellest, kui visa ja elujõuline on väike eesti rahvas, keda pole suutnud heidutada sõjad, tormid ega naabrite rünne ja kadedus. Ühe vanema rahvana oleme ikka püsima jäänud ja püsime veel.

Et vanim eestikeelne praegugi tegutsev selts on 1865. aastal loodud ?Vanemuise? selts Tartus, seda kinnitab näitusel väljas olev dokument. Leidub ka eksponaate Põltsamaa Eesti Põllumajanduse Seltsi loomisest. Näituse vanemad eksponaadid on Vana-Põltsamaa valla Rästna külakooli üks tunnistus ning Põltsamaa EPSi põhikiri, mis on kinnitatud 1881. aastal Peterburis Riigivarade Ministeeriumi poolt.

Huvitavaid ja vanu dokumente on näitusel arvukalt.. Suur tänu Juhan Reimannile! Näitus jääb Elvas avatuks 11. märtsini.

Kahjuks viskavad inimesed väga palju huvitavaid dokumente kergekäeliselt ära. Kuid iga väiksemgi asjake võib olla hindamatu väärtusega. Vaadake üle oma panipaigad, pööningud ja aidad. Muuseumid ootavad kõiki vanu dokumente ja esemeid, millel teie jaoks ehk väärtus puudub, et säilitada neid tulevastele põlvedele.

Elvalane ARNOLD NEUMANN

blog comments powered by Disqus