Juba 25 aastat Strausside valitsemisaega käsitöömaailmas

Teisipäeval õhtul avati Palamuse kihelkonnakooli muuseumi vana koolimaja teisel korrusel Avinurme puidumeistrite näitus. Publikule pakutakse vaatamiseks puidust valmistatud käsitööd, mis on vaid osake E. Strauss OÜ toodangust.


Küsimusele, kas veerand sajandit tegutsev firma tuli Palamusele oma juubelit tähistama, vastas E. Strauss OÜ turundusjuht Eveli Tooming, et ei: „Palamuse muuseum lihtsalt kutsus.” Lisades, et ümmargune sünnipäev on küll hea kokkusattumus.

„See tundub endalegi üllatav ja uskumatu, et meie perefirma on 25 aastat vanaks saanud,” tunnistas Eveli, ise veel viimaseid eksponaate näituse jaoks lahti pakkides. Avinurme puidumeistrite töö on hinnatud kaubamärgiks olnud ammustest aegadest. Seepärast kaunistavad näitusesaali ka märgid erinevatest ajastustest: kulunud tünn Pätsi-aegsest vabariigist ja Uku meistrite lapsevoodi vene ajast. Kõik ülejäänu on uus, mida tehakse müügiks.

Kõik algas juustuvormidest

Eveli Tooming meenutas, kuidas perefirma E. Strauss loodi 1994. aastal tõesti viie E-tähega algava Straussi – Enno, Eve, Eiki, Eero ja Eveli – poolt veerand sajandit tagasi. Kõik Straussid olid nüüd ka Palamusel kohal, olgugi et Eveli perenimi on vahepeal muutunud. „Vähemalt on see puu nimi, mis on ka Avinurmes tegutseva perefirmas eeltingimuseks.”

„25 aastat on pikk aeg inimese jaoks, millega jõuab sünnist ülikooli lõpetada. Tegelikult on see sama ka firma jaoks. Lastehaigused on läbi põetud, aga ringlevad viirused ikka võivad ähvardada,” märgitakse firma tutvustuses.

  1. aastal oli üks riigikord lõppenud ja tekkinud uus, veel segane. „Elada oli vaja, süüa oli vaja, tööd tuli teha. Igal endast lugupidaval eestlasel pidi olema oma kodustatud soomlane. Nii ka meil. Nende kaudu tekkisid isa Ennol tellimused Rootsist ja Soomest. Kodustes tingimustes alustasime juustuvormide ja näkileivakarpide tegemist. Koolitöö pidi toimima, aga nädalavahetusel tuli lastel ikka juustuvormide servasid lihvida, laastukorve teha, kaupa pakkida. Ema Eve luges asjad üle ja pani raamatupidamise paika ja nii tekkis Strauss ja Co,” meenutab Eveli algust.

Kuni ükskord ei tunnistanud riik enam firmat nime võõrapärase keelekuju pärast ning seepärast tekkis E. Strauss. Tootmine kasvas, osteti ära Avinurme UKU jaoskonna ruumid ning tootmine jätkus edasi juba seal.

Strausside sõnul oli ostutehing karm. Erastamisagentuurile ei lugenud kohalik konjunktuur ja hinnatase. Hind tehti ikka Tallinna taset arvestades. Aga hakkama saadi. Tootmise kõrvalt renoveeriti tasapisi hoonet, suurendati tootmisparki, laiendati sortimenti. Põhilised koostööpartnerid olid Soome, Rootsi ja Saksamaa.

Eesti riigi arenedes hakkas ka kohalik inimene huvi tundma kodumaise kauba vastu. Tekkis tahtmine kohalikku toodangut katsuda ja osta. Kuna toodete sortiment kasvas kiiresti ja vaja oli laieneda, tekkis Evelil mõte ja julgus kohaliku kaubakeskuse loomiseks. Algus oli keeruline ja ehitusel polnud isegi nime. Kui hoone juba ilmet hakkas võtma, sai see vanade varanduste hoidmise koha järgi endale nimeks ait – Avinurme Puiduait.

Turuga on jõutud Aasiasse

„Nii siis olemegi jõudnud väikese verstapostini. 25 on käidud ja loodame, et ees on veel enam. Kohaliku käsitöö ja kultuuri hoidmine ühelt poolt ja teisalt samade asjade hoidmisel uute tehnoloogiate kasutuselevõtmine. Puutöötraditsioonide jätkamine ja Avinurme puidutöönime säilitamine,” tutvustas Eveli eesmärke.

„Täna on meil nimistus ca 750 erinevat toodet. Ka sama juustuvorm, millega kunagi alustasime, kuid näkileivakorv enam mitte. Lisandunud on sauna tarvis mõeldud jala- ning peatugi. Sageli sünnivadki uued tooted inimeste soovidest.”

Kunagi firmas koristajana alustanud Eveli ütleb, et 70 protsenti nende toodangust läheb praegu välismaale. „Eriline kogemus oli meil tänavu aasta algul jaapanlastega kaupa tehes. Aasia äri rajaneb hoopis teistsugusele loogikale kui siin Euroopas. Pidime tegema 9000 laastukorvi kolme kuuga. See oli karm, raske ülesanne, kuid saime hakkama. Maailm areneb ja peame sellega sammu pidama.”

Et Straussi toodang on kulda väärt, kinnitab Eveli toodud näide. „Üks meie klient ostis ainult meil tehtava lepast valmistatud leivakarbi Põhja-Norrast Nordkapist viis korda kallima hinnaga kui meie seda välisturul müüme. Ja karbile oli alla kleebitud: Made in Sweden. Kõik on valikute küsimus.”

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus