Jõuluüllatus kõige nõrgematele

Nelja aasta eest Kiigemetsa kooli loodud hooldusklassis on praegu viis last, kelle eest hoolitsevad kasvatajad Ulvi Vare ja Ave Jaik ning kasvatajaabid Tiina Saulep ja Kaja Alas. Sellesse klassiruumi pääseb lühemat teed pidi õuest eraldi uksest, mille ees on kaldtee, sest viie lapse hulgas on nii lamajaid kui ka ratastooliga liikujaid. Kasvatajate ja nende abide rõõmud ja mured on mõneti teistsugused kui kooli ülejäänud klasside laste puhul. Siin tuntakse suurimat heameelt eelkõige sellest, kui mõni laps suudab aja jooksul seda, mida ta kunagi varem pole teinud. Olgu see siis kasvõi oma käega kruusi tõstmine või lusikaga söömise oskus. Kõige olulisemaks saavutuseks võidakse aga pidada seda, et lapsed tulevad siia heal meelel ja nende vanematega suudetakse omavahel vabalt kõigest rääkida.

“Eks me järjest areneme ju ka ise. Otsime, kuidas midagi paremini või mugavamalt korraldada. Igal lapsel on individuaalne õppekava. Suur osa on käelisel tegevusel, koordinatsiooni- ja liikumisharjutustel. Meie õpetus on eelkõige rajatud sellele, et lapsed suudaksid ennast väljendada ja oma soovidest teada anda ning et nad oleksid edaspidises elus suutelised võimalikult iseseisvalt toime tulema,” rääkis kasvataja Ulvi Vare.

Käeliseks tegevuseks mõeldud huvitavad mänguasjad on selles klassis eriti hinnas. Mõnedki toredad arendavad esemed on meisterdanud sama maja suuremad lapsed just spetsiaalselt hooldusklassi laste jaoks. Mustvee naisteklubi saadetud kingikott sisaldas aga kõike seda, mis otsekui sellele klassile loodud, alates ilusatest suurtest nukkudest, klotsidest kuni käpiknukkudeni. Viimased kuluvad laste tähelepanu köitmiseks eriti ära. “Olime pisarateni liigutatud, kui kingikoti lahti tegime. Südamlik tänu Mustvee naistele, kes meile nii ilusa üllatuse tegid,” ütles kasvataja Ulvi selle klassi täiskasvanute ja laste nimel. “Lapsed olid nii vaimustuses, et ei tahtnud hästi kojugi minna.”

Mustvee naisteklubi liikmed valmistasid kuu aja jooksul kompositsioone ja esemeid ning müüsid neid jõululaadal. Saadud raha eest lastele mänguasjad ostetigi ja läkitati teele koos Jana Punderiga. Naisteklubi eestseisja Laidi Zaleke?ina sõnul iseloomustabki klubi tänavust aastat heategevus. Hiljuti läkitati maavalitsusse näitusele hulganisti omatehtud esemeid ja mänguasju, mis sealt edasi Siimusti lastekodule kingituseks lähevad. Mustvee lasteaiale meisterdati aga esimese advendi puhul palju pisikesi päkapikukesi.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus