Jõulurahusõnum Jõgevalt

“Rahu on tasakaal, oma koha, väärikuse ning julguse leidmine,” ütles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Andres Põder Jõgeva kultuurikeskuse ees jõulurahu välja kuulutades. “See saab alguse austusest Jumala vastu. Austada Jumalat, elu andjat, tähendab aga ka aukartust elu ees, nagu kõlab Albert Schweitzeri kuulus üleskutse.

Jõuluevangeeliumis kingitud usk on lepitus, sild taeva ja maa, Jumala ja inimese ning inimese ja inimese vahel. Meie väike rahvas vajab väga seda armastuse ja lepituse sidet, üksteisest hoolimist ja üksteise toetamist. Sellele rajanevad peresidemed ja sotsiaalne õiglus, kodurahu ja hingerahu. Tehkem jõuluajal kõik selle rahu nimel!

Ärgu olgu Eestimaal lapsesilmi, kus on kustunud sära. Ärgu olgu abikaasasid, kes on pettunud kaunimas, mis inimestele kingitud ? armastuses. Ärgu olgu kodanikke, kes on pettunud oma riigis ja iseseisvuses. Ärgu olgu kedagi, kes on pettunud elus. Sest elu on püha ja jumalik ja meist enestest suurem. Jõulurahu viib meid kõige rikkamate hulka juba nendel jõuludel.”

Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev lisas, et kuigi eestlased on tavaliselt veidi kinnise iseloomuga, annab aastalõpuaeg meilegi suurepärase võimaluse olla enam avatud headuse ja südamesoojuse väljendamiseks.

“Jõulurahu kutsub oma olemuselt üles üleüldisele leppimisele, nii endas kui ka teistes elu päikselisema külje otsimisele ja leidmisele,” ütles linnapea. “Me saame kiirata hingesoojust ja empaatiat teistele inimestele aga vaid siis, kui rahu ja tasakaal valitseb ka meie sisemuses, meie sõnades ja tegudes.”

Riigikogu aseesimees Maret Maripuu kutsus kokkutulnuid üles täitma jõuluootuse aega headuse ja soojusega.

“Selle asemel, et paluda lähedastelt tagantjärele andeks halli ja hingetu jõuluaja pärast, tehkem juba praegu nii, et jõulud kujuneksid kõigile kauniks ja sisukaks.”

Kõigile väikestele jõuluootajatele soovis ta akna taha lahkeid päkapikke, kõigile suurtele ja väikestele aga heatahtlikku jõulutaati.

Teise advendiküünla süütasid Jõgeva jõulukuusel peapiiskop Andres Põder, EELK Tartu praost Joel Luhamets ja Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann. Oma küünla said kultuurikeskuse esisele platsile asetada kokkutulnud Riigikogu ja valitsuse liikmed, maavanemad, omavalitsusjuhid ja linnakodanikudki.

Tseremooniat kaunistasid Jõgeva kammerkoori ja meeskoori Mehis esitatud laulud ning Triinu Tauli ja Martin Poogi poolt spetsiaalselt seks puhuks kirjutatud muusika. Eesti Televisiooni ja Eesti Raadio vahendusel said jõulurahukuulutusest osa ka teiste Eestimaa paikade inimesed.

“Meie käime linna kuuse juures igal pühapäeval ja meie kuueaastane tütar Andra juba suisa ootab neid käike,” ütlesid jõgevlased Anu ja Aivo Tooming. “Võrreldes tavaliste advendiküünla süütamistega oli tänane tseremoonia veelgi kenam ja paremini läbi mõeldud.”

Pidulikule tseremooniale järgnenud kontserdil esinesid Tartu Tünnipunt, Jõgeva kammerkoor, Jõgeva meeskoor Mehis, Elva meeskoor, Jõgeva noored solistid Anita Maasalu, Aileli Masing ja Jesse-Karel Ottmann ning sõnakunstnik Jaana Koppel. Nii jõulurahukuulutustseremooniat kui ka kontserti juhtis Valdi Reinas.

Kuigi jõulurahu kuulutamine võeti Jõgeval ette just sellepärast, et talv siin tavaliselt oma kõige karmimat nägu näitab, polnud tänavusel teisel advendil külma ega lund kuskilt võtta siingi. Ent valgetel jõuludel on veel aega tulla.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus