Jõulurahu sõnum: mõtleme, kellele seekord heameelt teeme

Kolmandal advendil kuulutas EELK piiskop Joel Luhamets Jõgeval kogu Eestile välja jõulurahu. Jõulurahu väljakuulutamisel said sõna Jõgeva vallavanem Aare Olgo, vallavolikogu esimees Raivo Meitus ning riigikogu esimees Eiki Nestor. Tseremooniat kaunistas Jõgeva Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma orkester.


„Võtke aeg maha, säilitage ja hoidke traditsioone, olge koos lähedastega,“ ütles oma sõnavõtus Jõgeva vallavanem Aare Olgo. „Kui mõtleme häid mõtteid, muutume ise paremaks ja muutub paremaks terve maailm. Mõelge häid mõtteid,“ pani ta kuulajatele südamele.

Eiki Nestor arvas, et Eestimaa rahvas peab olema Jõgeva inimestele tänulik. „On loogiline, et külmapealinnas jõulurahuküünlad süüdatakse. Ju on see nii seetõttu, et külmapealinna inimestel on soe süda,“ pakkus ta välja. Nestor soovis, et jõulurahu vaim ja arusaam kehtiks veel pikka aega peale jõule. „Usun, et ajad pole kõige hullemad, nii neile kes oma soki seest juba mõned nädalad hommikuti midagi leiavad kui ka päkapikkudele, kes selle sinna panevad,“ ütles ta.

Rahusõnum kuulutab jõuluaega

Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus tuletas oma sõnavõtus meelde kingitusterikast aastat. „Kingitused käivad ikka jõuludega kaasas. Tegelikult oleme terve selle aasta elanud kingitustest kingitusteni, sest Eesti 100. juubeliaasta on ellu kutsunud palju ülihäid ideid, kuidas teha kinke, mis jäävad meelde, üllatavad positiivselt ja annavad midagi ühiskonnale juurde. Nii tahangi ma täna veel julgustada igaüht mõtlema, kuidas oleks võimalik teha kasvõi üks jõuluüllatus kellelegi, kes seda oodata ei oska,“ innustas Raivo Meitus.

Oma rahukuulutuses nentis piiskop Joel Luhamets: „Ega me ei mõista alati rahusõnumi väärtust. Kui keegi kuulutaks kusagil välja sõja, tunneme, kui halvasti asjad on. Vähem taipame, et asjad on hästi, kui keegi rahu kuulutab,” rääkis piiskop.

„Eks inimene oma rikutud loomusega on sõdinud aina Jumala vastu, tahtnud teha midagi muud kui seda, mis on olnud Jumala tahtmine. On püüdnud oma vigu peita ja õigustada, süüdistada kedagi teist – kaasinimest, olukordi, viimati isegi Jumalat. Ja oma hingepiinast lahti saamiseks leidnud ühe võimalusena öelda, et Jumalat ei ole olemas.”

Luhametsa sõnul hoolitseb ja hoolib Jumal meist sellistena, nagu me oleme ja see toob hinge rahu. „Siin maailmas suurte ja väikeste murede vahel vajame hingamise aega. Inimene vajab puhkust ja rahu. Ja kui pole vaja tööd teha, pole vaja ka muretseda.

Jõuluaeg on selline aeg, kus öeldakse, et nüüd on rahu! Jätame töötegemised ja jätame kõik muretsemised ja mõtleme, millisele sõbrale sellel korral külla läheme, kellele heameelt teeme ja kellega koos rõõmsalt aega veedame!“

Kultuurikeskus rahvast tulvil

Tänavu on kolmeteistkümnes kord, kui Jõgeval kuulutatakse jõulurahu välja. „Asjaomased isikud küll arvasid, et see on nii juba kauem, kuid jah, kolmeteistkümnendat korda, näitavad dokumendid,“ ütles piiskop Luhamets Vooremaale.

„Sellepärast, et Jõgeva rahvas on tahtnud seda teha. Kui keegi tahab midagi ilusat teha, kes saab teda takistada! Mõelgu teised ka välja midagi ilusat ja tehku,“ pakkus ta välja.

„Jõulusõnum on küll ikka sama. Eks maailm muutub, meie muutume ja võib-olla jõulusõnum puudutab meid igal aastal natuke erinevalt. Sõnum on sama, meie, inimesed muutume.

Küsimus on hingerahus – kui muretsemisest lahti saaks. Mõne asja pärast peab muidugi muretsema ka, et inimene tunneks end osana tervikust, selle terviku peamine komponent on Jumal. Et leiaksime oma koha loodu ja kaasinimeste hulgas,“ rääkis piiskop.

Jõulurahu väljakuulutamisele järgnes Jõulurahukontsert Jõgeva kultuurikeskuses. Esines Dave Benton koos Margus Kappeli ja Madis Arvistoga. Välja oli küll kuulutatud Dave Bentoni ja Sissi Nylia Benita kontsert, kuid kahjuks oli Sissi haigestunud ning ei saanud osaleda. Kontsert tõi Jõgeva kultuurikeskusele publikurekordi, publikut jätkus saali seisma ja fuajeessegi.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus