Jõulupuu oma maitse järgi

Viimasel ajal on meie laiuskraadil jõulude paiku lumega sageli kitsas käes, kuid teine talviste pühade sümbol kuusk on meil siiski kindla peale ja alati võtta. Iseasi, millise valiku ses osas ise teeme — kas soovime oma tuppa vaid suurt kuuse-, nulu- või männioksa, moodsat kompositsiooni, kunstkuuske või ikkagi klassikalist, lõhnavat ja koduselt okkaid poetavat päris-jõulupuud.

Õnnega koos on see pere, kel oma aias parajas pikkuses haljas puuke kasvamas, millel saab nii elektritulede veiklemist imetleda kui  eriti pidulikul puhul päris-küünlaid põletada. Kuigi seda imelist ja kordumatut lõhna, mida annab kuuseoksa lähedal põlev tuluke, on kindlasti kasvõi pisutki ka tuppa vaja.

Paljudes kodudes on oluline seegi, kuidas ja kust jõulupuu saadakse. Kel oma metsa pole, saab ehk kokkuleppele ses osas jõukama naabrimehega, sugulasega või hea tuttavaga.

Kui seda võimalustki ei leidu, tuleb sammud seada turule või suurde poodi. Tänavu on RMK  mõelnud ka nendele, kes  jõulupuu n-ö üle leti ostmist kõledaks kombeks peavad. 19 paigas üle Eesti võib 17. – 23. detsembrini osa saada kuuseretkest riigimetsa. 

Kokku saadakse looduskeskuses või loodusmajas, olles sobivalt riides ning varustatud sae ja piisaval hulgal vaba ajaga. Metsas saab just seda kasvu, parajalt tiheda või hõreda, pisikese või pikavõitu, pika või lühikese ladvaga puukese maha võtta, nagu iga pere maitse  välja kujunenud on.  Maksta tuleb muidugi ka, aga see hind ei võta hinge kinni.

Ja mis peamine — on saadud ka metsas hulkuda ja  omaette rahulikult ilma asjade üle järele mõelda.

16. detsember 2008

blog comments powered by Disqus