Jõulumaad pakuvad lastele vahvat meelelahutust

Jõgevamaa jõulumaad pakuvad lastele erinevaid tegevusi ning õpetavad ka uusi oskusi. Alates eelmisest esmaspäevast on Jõgeva kultuurikeskuse teisel korrusel avatud jõulumaa, kus lisaks jõuluvanale nimega Jõgevajõul, Jõulumemmele ja päkapikkudele tegutsevad ka vanapagan, ahjualune, Nukitsamees ning kaunis kuningatütar.

Teisipäeva hommikul said Jõgeva kultuurikeskuses muinasjutulisest ringkäigust osa Mäetaguse lasteaia “Tõruke” lapsed. Ringkäik kulmineerus loomulikult Jõgevajõulu eluruumides, kus taat laste teadmised proovile pani. Kellel julgust, see laulis või luges jõuluvanale luuletusi. Mõned Mäetaguse lasteaialastest tundsid end kodusemalt vene keeles suheldes ja õnneks pole Jõgevajõulul ka selle keelega probleeme. Koos lauldi vene keeles ka “Meil metsas sirgus kuuseke”. Mälestuseks sai igaüks kaasa magusa võlukäbi, mida jõuluvana soovitas hoida jõululaupäevani.

Need, kellele jõuluvana jõululaupäeval kodus kingikoti vaid ukse taha või kuuse alla pani, saavad temaga isiklikult kohtuda ka teisel jõulupühal.

Kolmandat aastat korraldatava Vudila jõulumaa programm on läbi aastate olnud küllaltki sarnane. Sel korral on siiski uuenduseks suurem abiliste hulk. Vudila meeskond kutsus endale appi kolm Tartu kutsehariduskeskuse rekreatsioonikorralduse õpilast ja seitse Viljandi kultuurikolledži huvijuhi eriala õpilast, kes jõulumaal  päkapikkudeks kehastuvad. Koos nendega meisterdatakse, lauldakse ja tantsitakse.

Jõuluvana saabub Vudilasse laste juurde traditsiooniliselt ATV-l, üheks siinse  jõulumaa leivanumbriks on aga saanisõit. Ühe korraga laob hobuste omanik, Tamme talu perenaine Elvi Libba tavaliselt saanile kümmekond last ning sõit võibki alata. Elvi kinnitas, et saani vedav ruun Vesper on Tamme talu kõige rahulikum ja tublim ratsu.

Veel tunnistas ta, et sooviks lastele saanisõitu teha pikemalt, kuid jõulumaa programm seab siiski ajalise piirangu.

Pala kultuurimajas tegutses noorte eestvõttel jõulumaa, kuhu oodati lapsi koos vanematega. Mängiti traditsioonilisi jõulumänge, küpsetati piparkooke, valmistati kaarte ja jõulukaunistusi. Lapsi rõõmustas Jõulumemm.

Reedel, 21. detsembri tehti Pajusi rahvamajas oma valla lastele jõulumaa. Pajusi rahvamaja juhataja Merle Nisu sõnul sündis jõulumaa korraldamise mõte sellest, et aasta lõpus oleks ka lastel põhjust rahvamajja tulla, sest muidu toimuvad seal põhiliselt täiskasvanutele mõeldud jõulupeod.

Nisu sõnul on Pajusi jõulumaa korraldamiseks sobilik koht, sest valla koolides pole vanema astme õpilasi, kes päkapikkudest midagi ei arva. Jõulumaa algab teatrietendusega “Päkapikula”.  Seejärel jagatakse külalised kolme rühma ja meisterdatakse jõulukaarte, küpsetatakse piparkooke ja valmistatakse jõuluehteid.

Kui üks töötuba on läbitud, vahetavad rühmad omavahel asukohta. Vahepeal tähistatakse pööripäeva, sest just 21. detsembril kell 13.11 algab talv.

Merle Nisu sõnul on lastel võimalik näha ka Pajusi rahvamaja kõrget tuledesäras jõulukuuske. Kõikides kodudes ei pruugi ju  päris ehtsat jõulukuuske olla ja ega jõuluvana ja päkapikudki igal pool käi.

i

EILI ARULA

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus