Jõululinna lugu sai raamatusse

 

Aastavahetuse paiku said kõik Jõgevamaa raamatukogud ja lasteaiad ühe uue raamatu võrra rikkamaks. Seda lugedes saavad lapsed teada, kuidas Jõgevast jõululinn sai.

Jõgeva on end juba mitu head aastat tutvustanud Eesti nn peajõuluvana kodulinnana. Nüüd saavad lapsed Ülle Lätte kirjutatud raamatust teada, kuidas Jõgevast üldse jõululinn sai. Tegemist on kaasaegse kunstmuinasjutuga, mis algab sellest, kuidas Jõuluvana ja salk päkapikke Ülempäkapikuga alustades ja väikese Nöpsikuga lõpetades Lapimaal asuvas jõulukeskuses hõljukisse istuvad ning sellega Eestimaale lennata otsustavad. Eesti lastele tahab Jõuluvana koos kaaskonnaga lähemale kolida sellepärast, et nad on Jõuluvanale eriti palju südamlikke kirju saatnud.

Selles, et hõljuk just Jõgeval maandub, on „süüdi“ Nöpsik, kes Jõuluvana tukkudes hõljuki pulti näppima hakkab ja juhtumisi maandumisnuppu vajutab. Ning ega Nöpsik suurematesse linnadesse elama asuda soovigi, sest kardab neis ära eksida.

Juhuslikult Jõgevale sattunud, saavad Jõuluvana ja päkapikud ning väike lugeja koos nendega teada, et Jõgeva on Eesti üks külmemaid paiku ning et siin on registreeritud Eesti kõigi aegade külmarekord. Veel satuvad Lapimaalt saabunud linna postkontorisse, kaubanduskeskusesse, haiglasse ja kultuurikeskusesse; puutuvad kokku linnapeaga ja teiste tähtsate isikutega, aga ka pahandust teha armastava Jõulukratiga; võluvad värve, võtavad osa jõulunõupidamisest, ehivad jõulupuud jne.

Tegelikult pidi Ülle Lätte kirjutatud ja Helve Huttuneni illustreeritud raamat „Kuidas Jõgevast jõululinn sai“ ilmuma Jõgeva linna tellimusel juba kolm aastat tagasi. Tookord jäi projekt seisma põhjusel, et keegi polnud valmis raamatu turustamisega tegelema. Varsti pärast seda pakkus aga linnale soodsat koostöövõimalust Hille Karm, kes oli valmis Jõgeva kui jõululinna teema oma valmivasse lasteraamatusse sisse kirjutama, juhul kui linn teatud osa raamatu tiraazhist ära ostab. Nii ilmuski 2008. aasta lõpus Hille Karmi kogupereraamat “Joosep läheb Jõuluvanale külla”, milles väike pealinna poiss külastab oma perega Jõgeval elavat Eesti Jõuluvana.

Nüüd nägi siis trükivalgust ka Ülle Lätte kirjutatud lugu. Raamatut trükiti 500 eksemplari ning poole tiraazhist sai enda käsutusse Jõgeva maavalitsus, poole Jõgeva linnavalitsus. Raamatut jagati, nagu öeldud, raamatukogudele ja lasteaedadele. Kauplustest pole seda paraku mõtet otsida, ehkki seda koju soetada soovijaid ilmselt oleks.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus