Jõulukuuskede müüjad on pühadeks valmis

Detsembrikuu algus tõi enesestmõistetavalt kaasa ka suure huvi jõulukuuskede vastu. Tänavused müüjad on omasõnutsi ostjate tulekuks valmis.


Endale sobiva kuuse saab välja valida nii riigimetsast kui ka soetada näiteks müügiplatsidelt. „Huvi kuuskede vastu on olnud juba alates septembrist. Tavapäraselt on aga populaarseim kuusetoomise aeg alates detsembri keskpaigast,“ märkis RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja Kristi Parro.

Riigimetsa majandamise keskuse veebilehelt leiab Eesti lõikes kaardi, kust endale kuuse tuua võib, lisaks on olemas RMK kuusekese mobiilirakendus, millega on võimalik väljavalitud puu eest maksta. „Tingimused on samad, mis igal aastal: kuuske tohib võtta tumerohelisega märgitud alal elektriliinide alt või kraavi kaldalt, ka vana metsa alt. Kindlasti ei tohi kuuske võtta kaitsealadelt, noorest metsast või helerohelisega märgitud aladel, millega on tähistatud erametsad,“ sõnas Parro.

RMK aladelt võetud jõulupuu hind sõltub puu pikkusest. Kuni meetrise kuuse hinnaks on kolm eurot, ühe kuni kahe meetri pikkune puu maksab kaheksa eurot.

Tormiliseks läheb uuel nädalal

Jõgeval Selveri kaupluse kõrval võib 17. detsembrist leida Picea Grupp OÜ kuuskede müüjad, kuid huvi on tuntud juba varemgi. „Mõned üksikud juba ostavad, aga tormiliseks läheb ilmselt järgmisest nädalast,“ arvas Picea Grupp OÜ juhatuse liige Taavi Tõnts.

Müügiplats jääb avatuks 24. detsembri päevani. „Kahemeetrine puu maksab umbes 20 eurot, iga 10 cm-ga hakkab hind tõusma,“ märkis Tõnts, kes lisas, et valdavalt eelistavadki inimesed keskeltläbi kahemeetriseid kuuski.

Kes platsile ostma minna ei soovi, siis endale meeldiva puu võib välja valida ka istandusest. „Siis tuleb aeg enne kokku leppida. Istandusest saab puu valida samuti 17. detsembrist 24. detsembrini,“ kinnitas Tõnts.

Tullakse ka kaugemalt

Jõgeva vallas Raadivere külas tegutseva peretalu OleMari talu perenaine Marika Hütt märkis, et soovijad on endast nii sõnumite kui ka telefonikõnedega märku andnud. „Vaatama ei ole veel tuldud, aga uuritakse kuuse kõrgust, hinda ja seda, millal võib vaatama tulla,“ nentis ta.

Ka OleMari talust pärit kuuse hind sõltub valdavalt puu kõrgusest. „Kuni poolteist meetrit on umbes 10 eurot,“ sõnas Hütt. „Eelmisel aastal olid ühed kuused liiga suured ja teised jälle liiga väikesed, tänavu on uus kuuskede juurdekasv täitsa kobe,“ rõõmustas perenaine. Talu kuuski on tuldud vaatama ja ostma kõikjalt üle Eesti. „Mõni võtab kätte ja tuleb näiteks laupäeval terve perega, et päev looduses veeta. On tuldud ka Tallinnast ja Tartust, pigem ostetakse siiski lähipiirkonnast,“ nentis Marika.

OleMari talu perenaise hinnangul võib kuuski vaatama tulla eelistatult nädalavahetusel. „Kokkuleppel on võimalik ka nädala sees, oleme selles osas paindlikud,“ sõnas perenaine.

 PUU EEST HOOLITSEMINE

  • Kui oled puu metsast koju toonud, aga ei plaani seda veel kohe ehtida, hoia kuuske jahedas kohas, näiteks rõdul või garaažis. Nii ei jõua soojus teda kahjustada ja puu püsib kauem värske.
  • Ära unusta, et kuusk vajab värskuse säilitamiseks vett. Kuusetüve lõikepind peab olema kogu aja vees, sest kuivale jäädes moodustub kuuse alla kuivanud mahlast kork ning puu ei võta enam vett sisse ka siis, kui nõu uuesti veega täita. Kui niisugune õnnetus on juhtunud, tuleb kuusepuu jalast välja võtta ja lõigata tüvi paari sentimeetri jagu lühemaks. Tasub ka arvestada, et esimesel ööpäeval vajab jõulukuusk vähemalt kaks liitrit vett, edaspidi kulub umbes liitrijagu vett päevas.

Allikas: Riigimetsa majandamise keskus (rmk.ee/kuuseke)

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus