Jõulukingid võiksid olla eestimaised

Küllap mõtlevad paljud sellele, mida jõuludeks kinkida lastele, lähedastele, sõpradele ja tuttavatele. Nii saab armastatud ja austatud inimestele rõõmu valmistada ja ise andmisrõõmu tunda. Ühtlasi on võimalus toetada Eesti ettevõtlust.


Advendi- ja jõuluaja lahutamatuks osaks on heategevus. Sel tempokal ja ühtlasi südantliigutaval perioodil toetavad abivajajaid ka mitmed missioonitundega ettevõtjad. Mõistagi tunneksid nad ka ise head meelt headest tegudest. Firmajuhtidele ja omanikele võivad positiivseid emotsioone või vähemalt rahuldustunnet tuua toetust ja laenu andvad fondid ja pangad. Paratamatult kaasnevad selle tarviliku raha saamisega ka mured: kas suudad täita raha jagaja (näiteks PRIA) korraldusi, talle aru anda, pangale laenu tagasi maksta. Kontrolli tulekuks tuleb alati valmis olla. Bürokraatiamasinas vastupidamine nõuab piisavalt tugevat närvi.

Heategu on lihtne

Väiksema või suurema heateo võib Eesti ettevõtja jaoks teha igaüks. See käib väga lihtsalt. Jõulukingiks tasuks osta eestimaist toodangut. Välismaised firmad, kontsernid ja kompaniid teevad kahtlemata palju kauneid, võimsaid, atraktiivseid ja ekstreemseid asju, mille mõju kingisaajale võib olla lausa hüpnootiline. Usutavasti ei jää aga eestimaised ettevõtjad nendele alla ilusa väljanägemise ja nutika lahendusega kasutusvõimalusega esemete tootmise poolest. Olgu siis tegemist mänguasjade, tarbeesemete, rõivaste, toidukaupadega jne.

Eriline hõng peaks olema asjadel, mida on valmistanud väikeettevõtjad, käsitöömeistrid, kodutoidutegijad. Ka sadade inimestega tehastes teevad paljud töötajad oma tööd südame ja pühendumisega. Paraku ei saa me teada, kelle valmistatud on üks või teine suurtootmises valminud toode. Jääb üle vaid kiita ja imetleda kaubamärki. Käsitöö puhul teame, kes kudus konkreetse kinda- või sokipaari, meisterdas leivaaluse, küpsetas koduleiva. Saame seda öelda kingisaajale, tema jagab oma rõõmu ehk ka edasi kingitusest rääkides ja seda sõprus- ja tutvusringkonnas näidates. Nii levib info tublidest tegijatest. Ettevõtjale tuleb uusi tellimusi ja kliente.

Ettevõtjal on endalgi võimalus kingi mainesse panustada, kui ta näiteks puidust õllekapale oma nime graveerib või linikule selle õmbleb.

Eriti hea efekt peaks olema kingitusel, mille teinud kohalik ettevõtja väikelinnas või maapiirkonnas. Seal tuntakse ju peaaegu kõiki inimesi ja on hästi teada, kes midagi valmistas, meisterdas, küpsetas, keetis või vaaritas. Sageli jõuab hea tagasiside kiiresti-kergesti ka ettevõtjani. Vahel avaneb võimalus tal nööbist kinni võtta ja tvahetult oma heameelt väljendada. Eestlastena oleme kiitusega tagasihoidlikud, kuid püüame sellest tugevusest või nõrkusest üle olla. Eriti tore, kui suudaksime seda pühade ajal.

Toetada omasid

Kahtlemata on oma võlu ja väärtus kingitusel, mis otseselt seotud paikkonnaga. Miks ei võiks näiteks käsitöömeister meisterdada lastele nukkusid, millele selga panna kohaliku kihelkonna rahvarõivad? Lastele meeleolu loomiseks võiks see nukk olla kas või Barbie välimusega, aga samas kodukootud rõivastega. Pealegi võib niisuguse nuku kiiresti avastada ja oma lapsele jõuluvana kingikotti viia ka välisturist, kes jõulukuul Eestisse reisinud. Teabe levimine rahvuslikust käsitööst on ju oluline palsam kodumaisele ettevõtlusele.

Kohaliku vaimsust kandvateks jõulukinkideks on vaieldamatult maakonnalehe tellimus, kodukandi loomeinimese kirjutatud raamat või maalitud pilt, koostatud kalender, mis tutvustab regionaalseid loodus- ja kultuuriväärtusi.

Kui on sobiv võimalus, tasuks eestimaine jõulukink osta väiksemast kauplusest, sest sealsel müüjal, kes sageli ka poeomanik, on tihti hea sõna või soovitus igale ostjale.

Proovigem kasutada pühadekinke valides võimalust panustada eestimaisesse ettevõtlusse. Siis saavad ettevõtjad konkurentsivõimelisemaks ja muutuvad Eesti riigile veelgi paremateks maksumaksjateks.

JAAN LUKAS, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus