Jõulud Eesti muusikaga

Pühadeaega on alati kaunistanud hea muusika. Jõgeval Betti Alveri muuseumis pakkus jõulude ja uue aasta vahel muusikaelamuse mainekas Tobiase Keelpillikvartett koosseisus  Maano Männi (viiul), Harry Traksmann (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello).

Külalised pakkusid kuulata kodumaiste helikunstnike — kvartetile nime andnud Rudolf Tobiase ning Ester Mägi ja Alo Mattiiseni — loomingut. Alustatigi popurriiga Alo Mattiiseni tuntumatest lauludest.

„Tegelikult tahtsid muusikud kavva võtta Alo Mattiiseni keelpillikvarteti, mille olemasolust nad on teadlikud, ent mille noote nad ei suutnud kusagilt leida,” ütles Betti Alveri muuseumi juhataja ja Alo Mattiiseni kunagine klassivend Toomas Muru. „Asendusvariandina mängiti viiulil Alo tuntumate laulude teemasid.”

Eesti keelpillikvartetizhanri rajaja Rudolf Tobiase loomingust tuli ettekandele Teine keelpillikvartett, mille aeglast osa pealkirjaga „Ööpala“ peetakse üheks eesti muusika kroonijuveeliks.  Tobiase kvartetile andis hea kontrasti Ester Mägi tundelise helikeelega „Eleegiad”.

Betti Alveri muuseumi kontserti andma tulid keelpillimängijad omal initsiatiivil: nad taotlesid ja ka said kultuuriministeeriumilt ja Eesti Kultuurkapitalilt projektiraha, et tutvustada Tobiase loomingut ja keelpillimuusikat laiemalt kohtades, kus seda varem tehtud pole või harva tehakse. Vaatamata sellele, et reklaamplakatid suhteliselt hilja Jõgevale saabusid ning ajalehte kontserdiinfo üldse ei jõudnud (leht ilmus pühade ajal harvemini), kogunes keelpillimuusikat kuulama Jõgeva kohta päris suur arv inimesi — paarikümne ringis. Ning Tallinna muusikutele torkas silma, et tegemist oli asjatundliku publikuga, kes näiteks teose eri osade vahel plaksutama ei kippunud.

Kohe uue aasta alguses lendab Tobiase kvartett kontserdireisile Ameerika Ühendriikidesse. Sellestki nähtub, et tegemist on kõrgetasemeliste muusikutega. Kes kontserdil käisid, võisid selles ka oma kõrvaga veenduda.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus