Jõude seisvad hooned

Tänane Vooremaa heidab pilgu kõigile haldusreformieelsetele vallamajadele, mis pärast suurt reformi enamasti maha jäeti. Kui mõnes neis tegutseb praegu teenuskeskus, siis on ka neid hooneid, mis seisavad lihtsalt tühja. Hoolimata sellest, et mõnedki neist napilt enne haldusreformi valmis said. Eredaim näide on Palamuse vallamaja, mis oli esimene taasiseseisvunud Eestis spetsiaalselt vallamajaks ehitatud hoone.


Nüüd ei kasutata ära hoonete täit potentsiaali ja need jäävad jõude seisma. Ja kuigi lihtsam tundub igasse seisvasse majja raamatukogu rajada, pole seda kõikidesse kunagistesse vallamajadesse tehtud.
Vikatiga valdadest üle käinud haldusreform sunnib nüüd uusi valdu hoonetele rakendust leidma, sest tühjade seinte ülalpidamine nõuab suure ampsu valla eelarvest.

Paremini läheb ilmselt neil hoonetel, millel on nii valla- kui ka linnavalitsuse maja samas asulas. Seda juba seetõttu, et tegemist on nii ehk naa suuremate keskusega, kus vajadust ja nõudmist pindade järele enam. Seega võib ilmselt kõige parema seisuga hooneks lugeda Põltsamaa vallamaja.
Õnneks on vallad mure olemusest aru saanud ja hakanud majadele kasutusvõimalusi otsima. Sellest, kas tehtavad otsused on kõige paremad, annab aimu aeg. Ka teenuskeskused ei pruugi täita neile pandud suuri ootusi, sest inimesed soovivad ikkagi suhelda vallaametnikega võimalikult otse. Seega ei ole välistatud, et ehk tuleb praeguste teenuskeskuste asemel hakata otsima uusi rakendusi ja võimalusi, et hooned niisama lihtsalt tühjalt seisma ei jääks.

blog comments powered by Disqus