Jooksjad liidavad oma südamerütmi Baltimaa ühispulsiga

Tänavu 23. augustil tähistatakse Eestis, Lätis ja Leedus mitmel pool Balti keti aastapäeva mitmete mälestusüritustega. Jooksust osa võttes on meil võimalus oma südametukse Baltimaa ühtsesse kardiogrammi lisada.

 

Üks põnevamaid ettevõtmisi on ühtsusjooks “Südametuksed Baltimaale”, mille start algab korraga Tallinnast ja Vilniusest ning lõpeb Riia Vabadussamba juures.

“23. augustil katkestame oma igapäevatöö, läheme kodunt välja ja jookseme! Teeme seda lugupidamisest ajaloo vastu, kohusetundest homse ees ja armastusest oma maa vastu. Igaüks on oodatud. Igaüks on vajalik. Pole tähtis, kas jooksete 10 kilomeetrit või astute 10 sammu. Oluline on ühtsus ja seda on täna meile endile kõige rohkem vaja,” kirjutavad korraldajad oma üleskutses. 

Nurkadest keskpõrandale kokku

iii

600 kilomeetri pikkusest Balti rahvaste jooksust saavad seega osa võtta kõik soovijad, et ühendatud südametuksete rütmis kunagist Balti keti teekonda mõõta.

iii

“Jooksu käigus kirjutatakse jooksjate südametuksed Baltimaa ühisesse kardiogrammi. See tõestab meie rahvusteadvuse elujõudu. Igaüks võib oma südamerütmi liita Baltimaa ühispulsiga,” seisab üleskutses.

iii

Kindlustamaks distantsi sooritamist 24 tunniga, toimub jooks kahest stardipaigast keskpunti poole. Nii alustavad jooksjad distantsi Tallinnast Riiga (376 km) ja Vilniusest Riiga (295 km), kokku läbitakse 671 km. Teekond jagatakse kilomeetrilisteks lõikudeks, hoidmaks määratud kiirust ja kindlustamaks suuremat osavõtjate hulka.

iii

Kolm Balti riiki taastasid oma iseseisvuse rahulikul teel. Balti ketist on saanud ajalooline sümbol, mis elab nüüd inimkonna ühismälus, kujundades arusaamist  solidaarsusest ning sõnavabaduse tähendusest ja väärtusest.

iii

50 aastat pärast Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimist üllatasid kolm rahvust Balti mere ääres kogu maailma, seistes kätest kinni 600 km pikkuses ketis ja nõudes ühiselt selle pakti salajaste lisaprotokollide avalikustamist ja Balti riikide iseseisvuse taastamist.  

iii

Oleme maailma mälus

iii

UNESCO programmi “Maailma mälu” 2008. aasta rahvusvahelisele registrile esitati Balti riikide ühiselt ette valmistatud nominent “Balti kett – inimkett kolme riigi ühistele vabaduspüüdlustele”. 30. juulil arvas programmi “Maailma mälu” Rahvusvaheline ekspertkomitee selle nominendi “Maailma mälu” rahvusvahelisse registrisse.

iii

31. juulil avati Läti välisministeeriumi fuajees temaatiline fotonäitus, mis kolib augusti lõpus edasi Pariisi, sealt Londonisse ja Stockholmi.

iii

23. augustil toimuvad mitmed Balti ketile pühendatud üritused kõigis kolmes pealinnas ja ka riigipiiridel.

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus