Johannes Haav osales Pärnu Akordionimuusika Festivalil

Valgevenelased Irina Koroli ja Sergei Daraganovi kutsus Akordionimuusika festivali konkursil osalema peakorraldaja, Abja Muusikakooli direktor Valdo Värk. “Meie festivalile annab soliidsust ja väärtust tipptasemel akordionistide osalemine. Olin Irina Koroli ja Sergei Daraganovi haruldast mängu kuulnud varem Soomes,” ütles festivali korraldaja.

Valdo Värki sõnul on saamas traditsiooniks pühendada festivali konkursi üks teema mõnele kuulsale heliloojale. “Möödunudaastasel konkursil keskenduti Aarne Oidi, tänavu aga Wolfgang Amadeus Mozarti loomingule. Peaauhinna võitjad Irina Korol ja Sergei Daraganov avaldasid arvamust, et järgmise aasta konkursi võiks pühendada Johann Sebastian Bachile.

Publiku preemia sai konkursil Pärnu akordionistide orkester Tremalo, keda juhatab akordionivirtuoos Venda Tamman. Orkestris mängib ka Valdo Värk.

Algul ühepäevase pillimeeste kokkutulekuna teoks saanud Pärnu Akordionimuusika Festival möödub juba mõned aastad mitmepäevase üritusena, mille raamesse lisaks konkursile mahub ka ühismängimine ja kirikumuusika päev, mille eesmärgiks tõestada, et akordioniga on võimalik mängida ka pühakodadesse sobivat muusikat. Laupäevasel lõõtspillimängijate kokkutulekul osales tänavu ligi paarsada muusikut.

Kokkutuleku esimese päeva hommikul koguneti sanatooriumi Tervis konverentsikeskuse fuajeesse, kus ka musitseeriti. Toimus pillide näitus-müük. Fotograaf ja akordionist Johannes Haav seadis üles fotonäituse varasematest festivalidest. Vabalaval musitseerisid kõik soovijad. Pärastlõunasel ja lõppkontserdil musitseerisid üksikesinejad ja ansamblid mitmetest Eestimaa paikadest. Välisriikidest olid saabunud Läti, Leedu, Rootsi, Valgevene ja Soome muusikud. Publiku lemmikuks kujunes oodatult Minski Konservatooriumi üliõpilaste Irina Koroli ja Sergei Daraganovi esinemine. Duo kutsuti aplausiga korduvalt lisapalu esitama. “Vahetasin muljeid Eestimaa kuulsaima akordionisti ja pedagoogi, oma suure eeskuju Venda Tammaniga, kes märkis, et nii meisterlikku ja täpset mängu, nagu pakkusid Valgevene noored, pole ta Pärnus varem kuulnud. Sünnilinn Pärnu on Venda Tammanile teiseks kodulinnaks,” rääkis Johannes Haav, kes ise mängis festivali pärastlõunakontserdil Soomest pärit viisi “Metsalilled” ja prantsuse helilooja pala, mis jutustab veripunasest päikeseloojangust.

 JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus