Jõgevatrefini on viis päeva

Järgmisel nädalal tuleb jõgevamaalastel taas arvestada tavalisest suurema mootorimüra taseme ja liiklusaktiivsusega kodumaakonna teedel, sest algamas on XXI rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff, kuhu on oodata paari tuhandet tsiklisõitjat kümmekonnast riigist.

 

Motolaager avatakse ametlikult tuleval neljapäeval kell 12, ent arvata võib, et esimesed kokkutulekulised saabuvad siiakanti juba nädala alguses. Kuremaa laagriplats näeb tänavu välja pisut teistmoodi kui tavaliselt, sest asulas hiljuti lõppenud vee- ja kanalisatsioonitorustiku rajamise järel värskelt taastatud murulapid piiratakse nende tallamise vältimiseks aedadega. Nii et piirdeaedu tuleb seekord rentida poolteist korda rohkem ning laagriplatsi sisse tekivad omapärased puutumatud “saarekesed”.

“Tulevaks aastaks on tänavu rajatud muru kamar loodetavasti piisavalt kõva, et inimesed jälle peale lasta,” ütles Jõgevatreffide käivitaja ja klubi Jõgeva MC endine president Igor Ellisson.

Kuremaa lossis, mis on Jõgevatrefi traditsiooniline peastaap, käib aga praegu keskküttesüsteemi renoveerimine. Õnneks ollakse praegu tööde järjega keldris, nii et kokkutulekulised ja torumehed üksteist segama ei hakka.

Peolava, mille mõõtmed on seekord aukartust äratavad (10 x 8 meetrit, kõrgus 7 meetrit), püstitatakse taas noortekeskuse tagusele platsile. Seal esinevad õhtuti tuntud bändid, nagu Crazy Dayz (neljapäeval), Kolumbus Kris (reedel) ja Kosmikud (laupäeval). Päevasel ajal käiakse laagrist väljas ekskursioonidel ja mängitakse orienteerumismängu. “Ekskursiooni korras on võimalik neljapäeval ja reedel külastada Alatskivi lossi, Põlvamaal Varbusel tegutsevat Maanteemuuseumi ning Äksis hiljuti avatud Jääaja keskust,” ütles Jõgevatrefi toimkonna liige Indrek Lätt. “Jääaja keskus on nii uus asi, et me ei osanud seda esialgu oma kodulehel veel väljagi reklaamida. Ekskursioonidele sõidavad kokkutulekulised oma tsiklitega, meie poolt on teejuht ja kokkulepped külastatavate asutustega.”

Reedese orienteerumismängu käigus peavad kokkutulekulised otsima üles hulga huvitavaid Jõgevamaa objekte. Mängu eestvedaja on Jõgeva linnaaednik Taivo Paeveer.

Motoparaad ja võrrivõidusõit

Nagu viimastel aastatel ikka, saab Jõgevatrefi avalikkusele suunatud üritus — motoparaad — teoks Jõgeva linnas. Motomatkajate kolonn hakkab Kuremaa teeristist politseieskordi saatel Jõgeva linna poole liikuma laupäeval kell 11.45 ning eeldatavalt kella kaheteistkümneks ollakse kesklinnas. Sinna jõutakse Suurt tänavat pidi ning kolonni eesotsas sõidavad Jõgeva maakonna, valla ja linna juhid vastavate lippudega. Kui tsiklid on Suure ja Aia tänava äärde ära pargitud, peetakse tervituskõnesid ning asutakse tsikli väiksemate vendadega — mopeedidega — kihutajate võistlemist jälgima.

Võrrivõidusõidu rada, mis kulgeb ümber kesklinna pargi ja maavalitsuse esise muruväljaku, hakatakse aedadega piirama juba laupäeva hommikul kell seitse ning sellest ajast on suletud Suure tänava lõik, mis jääb Ristiku ja Kesk tänava vahele, ning Aia tänava lõik, mis jääb Põik ja Kesk tänava vahele. Kella üheksast algavad rajal treeningsõidud.

Võrreldes eelmiste aastatega on võrrivõidusõidu raja ilme pisut muutunud, sest kesklinnas on valminud uus politsei- ja kohtumaja. Tänu sellele on saanud laiemaks raja  senine kitsaim lõik ning vaatajad juurde ühe paiga, kust võistlust jälgida — selleks on uue politseimaja esine.

Võrrivõidusõidul on osavõtjaid 90 ringis ning mõni neist võistleb enam kui ühes masinaklassis. Jõgeva publikul on võimalus ka “omadele” kaasa elada: kohalikke võrrihuvilisi esindavad võistlusel Meelis Barbo, Oskar Orupõld ja Kristian Vaarpuu.

FIM-Rallilt Jõgevatrefile

Jõgeva võrrivõidusõit on üle-eestilise võrride karikasarja neljas etapp ning selle korraldamisel on Jõgeva MCle partneriks Saku Sääruklubi ning mitu Jõgeva kaubandusettevõtet. Viimased aitavad auhinnalauda katta. Motoparaadi ajal toitlustab rahvast Kõnnujõe talu. Laste rõõmuks tuleb kohale õhupallimüüja. Võrrivõistlus peaks läbi olema kella viieks õhtul ning siis avatakse ka Suur ja Aia tänav taas liikluseks.

“Palume liiklejatelt ette vabandust ajutiste liiklussulgude pärast Kuremaal ja Jõgeval,” ütles Igor Ellisson. “Kui Jõgeva kesklinna tänavalõigud on suletud vaid 12 tunni jooksul, siis Kuremaa asulat läbiv tee on suletud tervelt kolme ööpäeva jooksul — neljapäeva keskpäevast pühapäeva keskpäevani.”

Möödunudaastasel Jõgevatrefil oli 1850 osalejat. Igor Ellissoni sõnul pole korraldajad seda, et rahvast igal aastal rohkem tuleks, endale eesmärgiks seadnud: kokkutulekut tehakse oma headele sõpradele ja kasumit taotlemata. Esindatud riikide arv võib aga tänavu tavalisest suuremaks kujuneda seetõttu, et täna lõpeb Poolas Bydgoszczis Rahvusvahelise Mootorrataspordi Föderatsiooni egiidi all toimuv esinduslik FIM-Ralli ning sealt võib nii mõnigi kaugema maailmanurga motomatkaja võtta kursi Kuremaa peale: nende jaoks on ju Poola ja Eesti suhteliselt üks kant.

“Soovitame jõgevamaalastel olla tuleval nädalal kodumaakonnas liigeldes tavalisest tähelepanelikumad ning seda nii ohutuse kui ka huvitavate elamuste mõttes,” ütles Igor Ellisson. “Peterburist on näiteks Jõgevatrefile tulemas klubi, mille liikmed sõidavad siinmail vähe nähtud kolmerattaliste sõidukitega, millel erinevalt varasematest trike’idest on ees kaks ja taga üks ratas. See “tagurpidi trike”, mille esiosa meenutab autot või ATVd, tundub olevat väga hea matkaratas.”

Igor Ellisson avaldas lootust, et Jõgevamaa rahvas tuleb selgi aastal innukalt teede ja tänavate äärde motoparaadist osalejatele lehvitama ja patsi lööma.

“Seda, et soliidsed prouadki motomatkajaid tervitama tulevad ja mõnikord veel rahvuslippudega, mujal Euroopas juba ette ei tule. Nii et meil pole midagi häbeneda: külalisi vastu võtta me oskame,” ütles Igor Ellisson.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus