Meeste tantsupidu ootab Pala Tuuritajate tantsija Taavi Pirk suure huviga. “Meestetantsul on “powerit” ja trampimine ning meeste hääl käib ikka väga sügavalt läbi ihu. Kes seda kogenud on, ei unusta mitte kunagi. Mina ootan seda kõike väga suure huviga, et võimas elamus läbi kontide läheks,” tunnistas ta, lisades, et tema arvates taolist elamust üldtantsupeol, kus on suur rahvamass, ei saa.
“Kui tantsid, siis jalgadega teed mägesid, ojasid ja orge, kätega pilvepiire, silmapiire, metsi. Nii nagu tantsides peab olema selg sirge ja pea püsti, aitab sama põhimõte ka elust läbi minna – ei vaju kössi ja oled uhke ning sirge ja heas vormis.”
Peolt saab kuhjaga elamusi
Veel rääkis Taavi Pirk, et tantsupeod on tõelised elamused, mis jätavad hinge hea ühtekuuluvustunde. “Tipp on tõesti peo ülevamad hetked. Ma liigun ja puhkan. Kui peolt tagasi tulen, on töötahe palju suurem,” on ta veendunud.
Samuti Pala Tuuritajates tantsiv Andrus Lamp ütles, et tema käib tantsimas seltskonna pärast. “Inimene peab ju kusagil ennast hästi tundma. Seal saab nalja, trennis on vahel väga lõbus ja tantsupeol on hea käia. Läheme veel võimlemispeole ja augustis sõidame Ungarisse oma sõprusvalda koos valla delegatsiooniga, meil on päris pikk programm ja palju esinemisi,” rääkis Andrus, kelle hinnangul peab inimene liikuma ja kord tantsupisiku külge saanu sellest niisama lihtsalt lahti ei saa.
Andrus Lamp tantsis Pala rahvatantsurühmas kaheksakümnendate aastate lõpus ja üheksakümnendate algul. Pärast seda tuli pikem paus ja uuesti liitus ta rahvatantsijatega eelmisel aastal, kui tegi kaasa Tabivere rühmas. Tema abikaasa Inna Lamp tantsis aga Pala naisrühmas. Rühm Tuuritajad pandi kokku eelmiseks tantsupeoks.
Taavi Pirk hakkas rahvatantsuga tegelema juba lasteaias. Kokku tuleb tal rahvatantsijastaaži pea kakskümmend aastat.
“Praeguse rühmaga oleme koos tantsinud kolm aastat. Tantsurühmas on toredad inimesed ja meie juhendaja Malle Weinrauch on tõesti tubli. Ju Palal on tantsijatele soodne pinnas, sest siin tantsivad tõepoolest kõik – sõimelapsest pensionärideni,” rääkis ta.
“Tore, et inimestel on huvi koos käia ja ennast liigutada,” lisas Pirk. Ja kui ka tihtipeale ei jõua trenni, sest palju on teha, siis kes tahab, õpib kiiresti järele, on ta kindel.
Tuuritajate juhendaja Malle Weinrauch ootab peolt eelkõige positiivseid elamusi. “Ja mis peamine, et ilm ka meid soosiks.”
Poisid tuuakse tantsima
Tarvanpää seltsi korraldusel ning Eesti Rahvatantsu- ja Rahvamuusika Seltsi, Rakvere linnavalitsuse ning Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse kaasaaitamisel toimuva tantsupeo “Elementaalne” proovid algasid linna staadionil, spordihoones ja nelja kooli staadionil eile õhtul ja jätkuvad täna. Kel proovidest aega ja jaksu üle juhtub jääma, sel on võimalus nautida rikkalikku kultuuriprogrammi, sest Rakveres on parasjagu käimas linna päevad. Näiteks on staadioni ja spordihoone vahetusse lähedusse püstitatud Aartika peotelk, kus mängivad ansamblid ja kus vutifännide rõõmuks tegutseb ka jalgpallituba, kus MM-mänge näidatakse suisa neljalt ekraanilt. Loodetavasti suudavad mehed ja poisid keskenduda siiski peamisele ehk tantsupeo proovidele.
Meeste tantsupeol osalevate tantsurühmade hulgas on liigi järgi kõige rohkem (neli) kolmandate-neljandate klasside tantsurühmi, omavalitsuste järgi võttes on kõige suurema arvu rühmadega (viiega) esindatud Palamuse vald. Pala vallast on rühmi peol vaid ühe võrra vähem. Kahe valla tantsijad tegid peo eel koostöödki: Palamuse Gümnaasiumi tantsurühm Kentuki Lõvid ja Pala Kooli 5.-6. klassi tantsurühm tegid mai algul Palamuse rahvamajas ühe ühisproovi, sest ka peo ajal tuleb neil üht tantsu — “Harakatantsu” — väljakul koos tantsida. Läbi võeti teisedki tantsud.
“Meeste tantsupidu on hea võimalus poisse tantsu juurde tuua: väiksemad poisid ju vahel tüdrukutega koos tantsida ei taha, küll on aga nõus seda tegema isekeskis,” ütles Kentuki Lõvide juhendaja Sirje Kiis, kes peale nimetatud rühma viis meeste tantsupeole Palamuse Gümnaasiumi esimese klassi poiste tantsurühma Murumardikad ning Palamuse segakoori Kuus Õuna meeslauljatest koosneva tantsurühma Singerväits. Tantsurühm Murumardikad saigi Sirje sõnul loodud just meeste tantsupeole minekuks.
“Kui aga poistel tantsu- ja tantsupeorõõm juba kogetud ning mõnedki rahvatantsu põhisammud selged, siis pole sealt enam raske edasi minna. Tuleb ainult poistele ära seletada, et tüdrukutega koos on veelgi toredam tantsida ning et tuleval aastal on Tallinnas veelgi uhkem pidu, kuhu ainult tüdrukutega koos pääsebki,” seletas Sirje Kiis, kes ongi Jõgevamaa tantsujuhtidest kõige suurema arvu rühmadega meeste tantsupeole mineja. Natuke muret tegi talle peo eel asjaolu, et nii mõnedki väljakujoonised saadeti juhendajatele alles siis, kui kooliaasta läbi ja poisid laiali. Seega tuleb poisid tantsude lavavariandilt väljakuvariandile ümber õpetada Rakveres, kus prooviaeg napp ja limiteeritud.
Jõgevamaalt osalevad rühmad
*1.-2. klassid: Palamuse Gümnaasiumi Murumardikad (juhendaja Sirje Kiis), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tantsurühm (Sirje Suvi);
*3.-4. klassid: Palamuse Gümnaasiumi 4. klassi poisid (Kadri Lille), Pala Kooli tantsurühm (Helle Värs), Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tantsurühm (Sirje Suvi), Pisisaare Algkooli tantsurühm (Maia Lepiste);
*5.-6. klassid: Palamuse Gümnaasiumi Kentuki Lõvid (Sirje Kiis), Pala Kooli tantsurühm (Helle Värs);
*7.-9. klassid: Pala Hüpparid (Malle Weinrauch), Vaimastvere Kooli 7.-9. klassi poiste rühm (Malle Pügi);
*C-rühmad: Jõgeva Gümnaasiumi rahvatantsurühm (Kristjan Rohioja);
*B-rühmad: Palamuse segarahvatantsurühm Paunvere Tootsid-Teeled (Virve Muser);
*D-rühmad: Pala KM tantsurühm Tuuritajad (Malle Weinrauch), Jõgeva segarühm Kaaratsim (Malle Pügi);
*E-rühmad ehk eriprojektirühmad: Palamuse meesrahvatantsurühm Singerväits (Sirje Kiis)
iii
RIINA MÄGI
HELVE LAASIK