Jõgevamaalt sai presidendi tunnustuse neli kaunimat kodu

24. augustil tunnustas president Toomas Hendrik Ilves Tallinna Tehnikaülikooli aulas konkursi “Kaunis Eesti kodu 2008” võitjaid. Meie maakonnast sai tunnustuse osaliseks neli objekti, kaunimaks omavalitsuseks tunnistati Jõgeva vald.

Sellel aastal  olid omavalitsuste poolt Eesti Kodukaunistamise Ühenduse Jõgevamaa toimkonnale ülevaatamiseks esitatud kodud  tasemelt võrdsed, kuid samas erinäolised. 

Toimkond esitas  üksmeelselt tunnustamiseks  perekond Glubakovi kodu Tiheda külast Kasepää vallast, perekond Saksingu kodu Kurista külast Jõgeva vallast, Luua küla metsaääre elamud Palamuse vallast  ning Otslava külaplatsi Tabivere vallast. 

Seonduvad hästi maastikuga

Luua küla metsaääre elamukvartal  (perekonnad Kiviste, Mölder, Evert, Reiljan ja Salus)  on nagu läbilõige meie lähiajaloo kodukaunistamise traditsioonidest. Elamukvartal algab kultuuriloost tuntud Tammiku taluga ning lõpeb traditsioonilise eesti taluga, kus endisaegadel on tegeldud nii põllu- kui  loomapidamisega.

Kaksikelamute aedades näeb nii klassikalisi, läbi aegade hinnatud ja aegumatuid kujundusmotiive kui ka tänapäevaseid kaunistuselemente. Kasutatud taimmaterjali seas on nii taluaegadest tuntuid kui just Eestimaale  jõudnud ilupuid ja -põõsaid ning lilli.   Need kaks elamist on saanud presidendi tunnustuse Kaunis Eesti kodu ka 2000. aastal.  Metsaääre elamud  seonduvad hästi  maastikuga. 

Perekond Saksingu kodu  sai  presidendi tunnustuse esimest korda 2003. aastal.  

Tänaseks on pererahvas  aeda ümber kujundanud, rajanud sinna mitmeid uusi puhkekohti. Erinevad okaspuuvormid on tänaseks eas, kus nende vormiomadused aiakujunduses kõige paremini tähelepanu köidavad.   

Valminud külarahva ühistööga

Otslava külaplats on kaunis maastikuosa tiigi, kõlakoja,  külakiige ja palju muuga, mis on valminud külarahva ühistöös. 

Kõigi väikevormide juures on arvestatud nende sobivusega omavahel ja konkreetse maastikuga. Külarahvas on istutanud nn Päikesepargi, kus on ülekaalus kohalikud liigid, kuid on  ka huvitavaid võõramaiseid puid-põõsaid.

Ljubov ja Igor Glubakovi kodu  hooned ja aed moodustavad kujunduslikult ühtse terviku. Aias on mõõdukalt arhitektuuri väikevorme. Taimmaterjal on oskuslikult valitud; on õisi ja soliidsust rõhutavaid okaspuid. Kasutatud  on meie aedades juba traditsiooniks saanud ilupuid-põõsaid, kuid ka dendroloogiliselt  haruldasemaid. Väike tarbeaed annab pere toidulauale värske köögi- ja puuvilja. 

Väärtustab ajaloolisi objekte

Selle aasta kauneim omavalitsus on Jõgeva vald. Vallaelanikud on aktiivselt korrastanud oma  kodusid. Enamik elamuid  ja kõrvalhooneid on värvitud. Koduaedades  hakkavad silma  lilled ja hooldatud murud.

Kõik autasustatud  said majamärgi, rinnamärgi ning albumi 2008. aasta tunnustatud kodudest. Sponsorina kinkis Põltsamaa roosiaed kõigile roosiistiku.

ENE ILVES,

Eesti Kodukaunistamise Ühenduse Jõgevamaa toimkonna liige

blog comments powered by Disqus