Jõgevamaalt pääses riigifestivalile kaks lavastust

Tuleva nädala lõpus, 22.-24. jaanuarini, saab Paides teoks XIV harrastusteatrite riigifestival. Jõgevamaalt osalevad sellel Põltsamaa kultuurikeskuse täiskasvanute näitering Kuukatsujad ning Tabivere harrastusteater. Põltsamaalased mängivad Paides Urmas Lennuki näidendit “Teisel pool piiri” ja tabiverelased ukraina autori Aleksander Viteri tükki “Jaam”. Mõlemad meie trupid astuvad üles kohe esimesel festivalipäeval, st reedel, 22. jaanuaril.

Kui varem osalesid riigifestivalil harrastustruppide maakondlike ülevaatuste parimad, siis viimasel ajal valitakse festivalilavastused välja truppide poolt saadetud videote põhjal. Seekord kandideeris riigifestivalile 51 harrastusteatrit 56 lavastusega ning ning nende hulgast tegid valiku teatrieksperdid Jaak Allik, Külli Reinumägi ja Lennart Peep.

Kolme päeva jooksul näeb festivalipublik kaheksatteist lavastust ning neid mängitakse Paide kultuurikeskuse suures ja väikeses saalis. Tasub märkida, et üleriigilisel teatripeol pole esindatud sugugi kõik Eesti maakonnad. Seda uhkemad võime olla, et Jõgevamaalt sõidab sinna koguni kaks truppi.

Tabivere harrastusteater on lavastusega “Jaam” osalenud juba kahel festivalil: 2014. aasta augustis Vändras toimunud külateatrite festivalil (sealne etendus oli üksiti “Jaama” esietendus) ning möödunud aasta mais Mustvees toimunud Jõgeva- ja Tartumaa ühisel teatrifestivalil MustKunst. Seal valiti see Jõgevamaa truppide parimaks lavastuseks ning tüki lavastaja Esta Sokk sai parima lavastaja tiitli.

Täituvad soovid

“Jaamas” satuvad kaks naist, Odele ja Irma, juhuse tahtel nimetusse jaama, kust sõiduplaani järgi peaksid väljuma peale rongide ka lennukid ja laevad. Ent määratud aegadel ei ilmu välja ühtegi transpordivahendit, millega naised lahkuda saaksid. Küll aga ilmneb, et selles jaamas täituvad ootajate muud soovid: rikkusest unistaja leiab kotist rahapakid, ilusate riiete ihaleja saab uhke garderoobi jne. Jaamaülem Tulvi teab, miks  vaid jaamast lahkumise soov ei täitu: jaamast ära tahtes petetakse tegelikult iseend, sest paigale jääda ja taevast sadavaid hüvesid nautida on mugavam, mis siis, et soovide sõrmenipsust täitumine esialgse eufooria asemel peatselt tülpimust tekitab. Lavalugu tuletab meelde lihtsa tõe: rahuldust pakub soovi täitumine meile vaid siis, kui me selle heaks ise pingutanud oleme.

“Enne festivali me lavastuses mingeid muudatusi tegema ei hakka, aga meeldetuletamisproove teeme küll: me pole ju “Jaama” Mustvee festivalist saati mänginud. Aga sellest on möödas juba kaheksa kuud!” ütles loo lavastaja Esta Sokk. Tema oli ka see, kes selle Eestis varem mängimata lavaloo teksti internetiavarustest üles leidis ja eesti keelde tõlkis. Ise täidab ta tükis jaamaülem Tulvi rolli. Odelet ja Irmat mängivad Katrin Sokk ja Helgi Herman.

Küsimusele, millised võiksid olla nende šansid festivalil läbi lüüa, vastas Esta Sokk, et ta parem ei hakka ennustama.

“Karta on, et pärast nii pikka pausi meie mängus enam algset sära pole, aga ei või iial teada: Helgi ja Katrin on nii tublid, et võivad üllatada millal tahes. Samas osaleb festivalil väga tugevaid truppe ja lavastusi. Mõned tükid on meil ju juba nähtud – kas MustKunstil või viis kuud tagasi Palamusel toimunud külateatrite festivalil. Nii et kindla plaaniga midagi võita me Paidesse ei lähe. Küll aga läheme head teatrit nautima ja teistelt õppima,” sõnas Esta Sokk ja lisas, et Tabivere kolme-naise-trupp kavatseb kõik kolm festivalipäeva Paides veeta.

Kõnetab publikut

Põltsamaa trupp Kuukatsujad viib festivalile Urmas Lennuki kafkaliku tüki “Teisel pool piiri”, mis kirjutatud küll aastal 2003, ent mis kõlab tänases päevas võib-olla aktuaalsemaltki kui toona. Lugu keerleb seletamatutel asjaoludel tänavale kokku kukkunud mehe ümber, ainult et probleemile otsib tõeliselt lahendust vaid juhuslikult mööda kõndinud Inimene. Teised — arst, politseinikud, minister, sensitiiv jt — püüavad ainult oma status quo’d säilitada või situatsioonist kasu lõigata.

Kuukatsujad tegid oma lavastuses enne festivali mõningaid muudatusi ning andsid uue versiooniga üleeile Põltsamaa kultuurikeskuses ka avaliku etenduse.

“Riigifestivalile pääsemine oli meie jaoks suur, aga väga hea üllatus,” ütles Kuukatsujate lavastaja Keiu Kess. “Konkurents oli ju kõva ning päris häid lavastusi jäi “ukse taha”. Usun, et tükk, mida mängime, kõnetab publikut. Aga n-ö mõisa peale me mängima ei lähe. Harrastusteater on ikka harrastusteater.”

Keiu Kess kinnitas, et Paides ootavad neid ees põnevad päevad ja sisukas programm. Kahjuks ei saa kõik nende trupi näitlejad kõigil päevadel kohal viibida, mõned peavad vahepeal tööl käima või muid kohustusi täitma. Ent Põltsamaa ja Paide vahet kulgemine pole probleem: vahemaa on ju suhteliselt lühike.

Harrastusteatrite riigifestivali korraldab Eesti Harrastusteatrite Liit koostöös Paide huviteatri ja kultuurikeskusega. Festivali toetavad Eesti Kultuurkapital ja Paide linn.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus