Jõgevamaalt osaleb avatud talude päeval viis talu

juulil saab teoks esimene üle-eestiline avatud talude päev. Sel päeval oodatakse külalisi enam kui sajas talus ja põllumajandusettevõttes. Jõgevamaal saab külastada viit talu.

Avatud talude päeva idee pärineb Järvamaalt: seal on sellist päeva kahe Leader-tegevusgrupi eestvedamisel korraldatud juba kolmel aastal ning rahval on olnud võimalus ühe või kahe päeva jooksul käia paarikümnes talus. Nüüd võtsid siis põllumajandusministeerium, Maamajanduse infokeskus ja ühendus Järvamaa Avatud Talud nõuks laiendada ettevõtmist kogu Eestile.

Avatud talude päeval saavad külastajad näha nii suuri farme kui ka väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, taimi ja loomi. Taludes ja ettevõtetes korraldatakse kindlatel kellaaegadel pererahva juhitud ringkäike. Mõnel pool tegutsevad ka töötoad. Paljudes taludes pakutakse ehedat talutoitu (enamasti raha eest) ja üht-teist saab mitmelt poolt kaasagi osta. Avatud talude päevale oodatakse eelkõige lastega linnaperesid: talus või suurfarmis saavad lapsed näha, kust tulevad meie lauale piim, liha ja leib. Ent talusid-ettevõtteid võivad kaema tulla ka kõik teised asjahuvilised.

Üsna eripalgelised

Jõgevamaa talud, mis 19. juulil külastajatele oma uksed avavad, on üsna eripalgelised: Külaotsa talus toodetakse mahepiima, Miku talus kasvatatakse teravilja ja lihaveiseid, Puutsa talus on maheveisekari, OÜs Marimarta kasvatatakse maasikaid ja tomateid ning OÜs Nurme Aed lilli.

Külaotsa ja Puutsa talu ning OÜ Nurme Aed said esimese uudishimulike külastajate vastuvõtmise “tuleproovi” juba 26. juunil, mil Jõgevamaa koostöökoda korraldas külaliikumise aktivistidele reisi nimetatud taludesse. Nii et neil on see kogemus, kuidas bussitäit inimesi võõrustada ja neile talu tutvustada, juba käes.

“Mida rohkem te pererahvale küsimusi esitate, seda lihtsam neil 19. juulil on,” torkis Jõgevamaa koostöökoja tegevjuht Aive Tamm reisiseltskonda tagant. Aga ega nad seda õigupoolest vajanudki: neid huvitas niigi, kuidas taludes elatakse ja kuidas neid majandatakse.

Aive Tamme sõnul andis esialgu avatud talude päeval kaasa löömise nõusoleku 200 talu kogu Eestist ja seitse talu Jõgevamaalt, ent hiljem mõned siiski loobusid. Ühest küljest sellepärast, et kõnealuseks päevaks valmistumine võtab päris palju aega (aga seda talunikel, teadagi, suvel napib), teisest küljest sellepärast, et ettevõtmise tarvis pole praegu võimalik ühestki meetmest toetust küsida. Leader-meede oleks selleks sobinud, aga sellest praegu veel raha ei saa.

“Vaatamata aja- ja rahakulule on paljud talunikud siiski nõus avatud talude päeval kaasa lööma,” ütles Aive Tamm. “Nii mõnelegi perele tulevad sellel päeval toeks kohaliku kogukonna või külaseltsi esindajad, aidates näiteks toitlustamist korraldada.”

Jõgevamaa koostöökoja projektijuhi Kaire Sardise sõnul on põllumajandusministeerium ning veterinaar- ja toiduamet sõlminud selleks päevaks omavahelise kokkuleppe, mille kohaselt talud ei pea külastajate toitlustamiseks täitma kõiki toitlustajatele üldiselt kehtestatud karme nõudeid.

Fotosessioon taludes

Jõgevamaa avatud taludesse pannakse 19. juuliks üles fotonäitus talupere tegemistest. Fotode autoriks on Liina Laurikainen. Ta tegi iga perega eraldi fotosessiooni.

“Meie Kairega anname päeva kordaminekusse oma panuse sellega, et läheme meie maakonna avatud taludesse ja tutvustame seal huvilistele Leader’i uue rahastusperioodi strateegiat,” ütles Aive Tamm.

Kaire Sardise sõnul on Järvamaa kogemus näidanud, et nii mõnigi avatud talude päeval kaasa löönud väiketootja on saanud juurde nii tuntust kui ka kliente. Paljud on saanud ka moraalset tuge: võõra suust tulev tunnustus paneb tegija uskuma, et tehtu väärt on.

Jõgevamaa huvilistel on lisaks viiele oma maakonna talule muidugi võimalus külastada ka teiste maakondade avatud talusid. Kus need asuvad, seda saab vaadata kodulehel avatudtalud.ee asuvalt kaardilt. Talu asukohta tähistavale pallikesele klikates avaneb infoaken talu lühitutvustuse ja kontaktandmetega. Paljud talud on lisanud sinna juba ka päevaprogrammi.

Avatud talude kodulehel on ära toodud ka meelespea talude külastajale. Üks selle olulisemaid punkte ütleb, et tallu külla minnes tuleks oma lemmikloomad koju jätta, sest taluloomad võivad oma õuel võõrast neljajalgset nähes ettearvamatult käituda.

Ajaleht Vooremaa on nõuks võtnud tutvustada enne 19. juulit meie maakonna avatud talusid. Alustame seda sarja siinsamas ja esimesena tuleb juttu Külaotsa talust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus