Jõgevamaale paigaldatakse külapingid

Jõgevamaa Kodukandiühenduse, riigikogu liikme Aivar Koka, kohalike omavalitsuste ning ettevõtjate algatusel kestab külapinkide paigaldamine mitmele poole meie maakonnas.  Laupäeval lõppes külapingi avamisega pidulik esimese advendiküünla süütamine Torma vallas Sadalas.

Jõgevamaa Kodukandiühenduse juhatuse aseesimees ja Sadala Külade Seltsi juhatuse esimees Pille Tutt meenutas päevakohases kõnes olulisemaid aja- ja kultuuriloolisi sündmusi ja tuntumaid isikuid kunagi Põhja-Tartumaa Laiuse kihelkonda kuulunud Sadalas ja selle ümbruses. Ta nimetas külapingi saamist uueks oluliseks tähiseks selles loetelus.

“Traditsiooniks on kujunenud pinkide paigaldamine tuntud ja tunnustatud inimestele. Ma arvan aga, et Jõgevamaal on väärt kõik inimesed, et nendel oleks oma pink. Jõgevamaa Kodukandiühendus ja koostööpartnerid algatasid külapinkide paigaldamise tava, ” ütles Tutt.

“Pink, mis nüüdsest Sadalas, on mõeldud igale selle kandi elanikule: memmedele ja taatidele, kes soovivad jalgu puhata, lastele, kellel meeldib ema või isa põlvel istuda, sõpradele, kes tahavad siin juttu puhuda,” rääkis Aivar Kokk.

“Pink on kaunistatud rahvusliku mustriga, mõned elemendid meenutavad Torma kihelkonna rahvarõivamotiive. Tekst pingile kinnitatud plaadil meenutab, et Jõgevamaal on Kalevipoeg vagusid kündnud ja kuningad oma tegusid teinud. Pink on kaalult ka üsna raske, sest ega eestlaste elugi pole kerge olnud,” lisas ta.

Külapinke valmistab Tabivere valla ettevõte, osaühing Same. Jõgevamaa Kodukandiühendus valis pinkide värviks sinise.

“Külapink on nägus ja atraktiivse väljanägemisega. Küllap hakkab see meeldima paljudele,” kinnitas Sadala Külade Seltsi juhatuse liige Vilja-Mari Luhalaid.

Esimene külapink paigaldati Jõgevamaal Põltsamaa valda Kamari külla, pühapäeval toimus  külapingi avatseremoonia samas vallas Lustiveres.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus